Ukraina bliżej UE? "Rosja zrobi wszystko, żeby w tym przeszkodzić”

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 10:43
Stowarzyszenie z Unią Europejską jest potrzebne nie władzy, nie opozycji, a Ukrainie. To bodziec do reform, modernizacji i podwyższenia standardów społecznych.
Audio
  • Wojciech Konończuk o zbliżeniu między Unią a Ukrainą (Trzy strony świata/ Trójka)
Wiktor Janukowycz
Wiktor JanukowyczFoto: www.president.gov.ua

Tak ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz przekonywał we wtorek, 3 września, deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy do przyjęcia ustaw niezbędnych do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Bliżej Ukrainie czy dalej do Europy? Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich uważa, że to gra na dwa fronty. - Wydaje mi się, że ukraińscy politycy wymyślili sobie, że podpiszą umowę stowarzyszeniowa z Unią Europejską, a z drugiej strony dogadają się z Rosją i jakoś to będzie. Tymczasem Rosja daje jasne sygnały, że jakoś to nie będzie i że Ukraina musi wybrać, a konsekwencje wyboru mogą być bardzo dotkliwe - mówił gość Ernesta Zozunia.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Ukraina – co podkreślał ekspert -  to dla Rosji absolutnie najważniejsze państwo w obszarze poradzieckim. - Moskiewscy analitycy chyba trochę nie docenili tego zbliżenia między Unią a Ukrainą. Dlatego Rosjanie zrobią wszystko, żeby takie zbliżenie zablokować - dodał Wojciech Konończuk.

Czy dojdzie do wojny gazowej i co z wojną handlową Rosji z Ukrainą? Czy strefa wspólnego handlu byłaby dobrym rozwiązaniem dla Ukrainy? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45.

Czytaj także

W interesie Europy jest zbliżenie z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 11:29
Rosja wobec Ukrainy stosuje politykę zniechęcania i niczego się nie nauczyła. Taka opinię wyraził w magazynie Więcej świata Jaromir Sokołowski z Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraiński prezydent chce szybszej integracji z Unią

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 11:35
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz apeluje do parlamentarzystów z rządzącej większości i z opozycji o wspólną pracę na rzecz integracji kraju z Unią Europejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin: Rosja i Ukraina kiedyś znów będą razem, jesteśmy jednym narodem

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 14:57
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył, że bez względu na to, dokąd pójdzie Ukraina, gdzieś kiedyś znów spotka się z Rosją. Te słowa wywołały olbrzymie oburzenie ukraińskiej opozycji.
rozwiń zwiń