X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zdobywca Man Booker Prize 2014 w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 16:52
- Przez wiele lat Australia nie poruszała tego tematu. Polacy zapewne lepiej zrozumieliby tę historię zważywszy na cierpienie, którego sami doświadczyli - mówi o swojej powieści pt. "Ścieżki Północy" Richard Flanagan.
Audio
  • Zdobywca Man Booker Prize 2014 w Trójce! (Z najwyższej półki/Trójka)
Richard Flanagan opowiedział Michałowi Nogasiowi m.in. o najnowszej książce, ale też o ojcu i sile złudzeń
Richard Flanagan opowiedział Michałowi Nogasiowi m.in. o najnowszej książce, ale też o ojcu i sile złudzeń Foto: M. Nogaś/ PR3

Gościem tego wydania audycji jest australijski pisarz Richard Flanagan. Michał Nogaś rozmawiał z nim w Hobart, stolicy Tasmanii, gdzie od lat mieszka autor właśnie wydanych po polsku – przez jury Bookera uznanych za arcydzieło – "Ścieżek Północy".

"W ogóle nie chciałem napisać tej książki. Ale ona coraz bardziej mnie przyduszała, aż wreszcie zrozumiałem, że jeśli tego nie napiszę, nie będę później w stanie napisać nic więcej. Czułem, jakby rósł we mnie kamień. Często jestem pytany, dlaczego napisałem tę powieść. Nie ma żadnego dlaczego. Ciągle do niej wracałem, aż w którymś momencie wiedziałem, że muszę ją skończyć, bo inaczej nie będę w stanie napisać żadnej innej książki. Naprawdę. Przerażało mnie to, bo nie wiedziałem, jak napisać tę książkę dobrze. A łatwo było napisać ją źle; było w niej tyle trudnych rzeczy do zrobienia. Chciałem napisać prawdę o tym, jak rozumiemy swoje człowieczeństwo" - tak mówi Richard Flanagan.

Spotkałem się z nim w jego mieście, na końcu świata. To tam powstała książka, za którą w ubiegłym roku otrzymał jedną z najważniejszych nagród literackich – Man Booker Prize. Powieść "Ścieżki Północy" australijski pisarz pisał dwanaście lat!

Czytaj dalej
Flanagan_Sciezki polnocy 1200.jpg
"Ścieżki Północy". Wojenne piekło australijskich żołnierzy

Bohaterem książki jest Dorrigo Evans, żołnierz, który przeżył piekło japońskich obozów jenieckich powstałych w dżungli w Tajlandii (d. Syjam). Był jednym z tych, którzy budowali Kolej Śmierci, urzeczywistniając marzenie-wizję japońskiego cesarza. Był jednym z tych, którzy szczęśliwie – choć całkowicie odmienieni – wrócili do domu. Flanagan znakomicie oddaje to, czego australijscy (i nie tylko) jeńcy doświadczyli, portretuje także ich prześladowców.

Ale pisze też o miłości, miłości niemożliwej do spełnienia, bo zakazanej. Miłości, która przez długi czas zdawała się Evansowi jedynym powodem, dla którego warto znosić piekło japońskiej niewoli. I pisze także o honorze, okrucieństwie i przebaczeniu, choć to zdaje się być niemożliwe.

W wywiadzie Richard Flanagan mówi, między innymi, o swoim ojcu, któremu zadedykował powieść i który – jak główny bohater – przeżył prace przy budowie Kolei Śmierci. I wyjaśnia, dlaczego powieść jest ważna, a złudzenia mogą dawać nadzieję i wiarę w lepsze jutro.

Michał Nogaś

Przypominam, że nieustająco działa profil audycji na FB. Wystarczy zajrzeć: www.facebook.com/znajwyzszejpolki

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki
Prowadził: Michał Nogaś
Gość: Richard Flanagan (pisarz)
Data emisji: 04.10.2015
Godzina emisji: 21.05

mn/fbi

Czytaj także

O samotności w blokowisku. Nowa powieść Sylwii Chutnik

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 14:55
- Chciałam oddać atmosferę podwórka, tego co działo się wśród dzieciaków w latach 80. i 90. - mówi Sylwia Chutnik, autorka nowej książki pt. "Jolanta", osadzonej w realiach polskiej transformacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Strefa interesów". Historia miłosna z Zagładą w tle

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2015 14:38
- To książka bardzo poważna i bardzo dobra. Kto wie, czy nie jest to najlepsza opowieść, która wyszła spod pióra tego pisarza - tak o "Strefie interesów" Martina Amisa mówi Michał Nogaś.
rozwiń zwiń