Wielka układanka na Bliskim Wschodzie. Porozumienie Izraela z Bahrajnem

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 16:00
Bahrajn to kolejny po Zjednoczonych Emiratach Arabskich kraj Zatoki Perskiej, który nawiąże stosunki dyplomatyczne z Izraelem. O osiągnięciu porozumienia poinformowali prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump oraz premier Izraela Benjamin Netanjahu.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Marques

Posłuchaj
49:59 2020_09_12 15_07_30_PR3_Swiat_i_ludzie.mp3 "Historia, która dzieje się na naszych oczach". Bahrajn i Izrael zawierają pokój (Świat i ludzie/Trójka)

Hahut poster.jpg
"Hahut" – Ziemia jest jedna, ale światów na niej wiele…

Zawarcie porozumienia potwierdził także wysoki rangą przedstawiciel władz Bahrajnu. Doradca króla Bahrajnu Nabil al-Hamer powiedział, że normalizacja stosunków z Izraelem dowodzi, że "sprawiedliwy i trwały pokój z Izraelem to najlepsza droga do zagwarantowania Palestyńczykom ich praw". "Dziś kolejny historyczny przełom" – napisał na Twitterze amerykański prezydent. 

W sierpniu ogłoszono porozumienie o normalizacji stosunków dyplomatycznych między Izraelem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Ma ono zostać podpisane 15 września podczas ceremonii w Białym Domu. Inne dwa kraje arabskie, które utrzymują stosunki dyplomatyczne z Izraelem, to Egipt i Jordania.

– Bliski Wschód układa się na nowo. Mamy do czynienia z układaniem politycznych puzzli. Normalizacja stosunków pomiędzy Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, a chwilę potem Bahrajnem, prowadzi do powstania nowej jakości na Bliskim Wschodzie. Bliski Wschód już nie jest taki, jakim go kojarzymy – skomentowała dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Oświadczenie potępiające nawiązanie przez Bahrajn stosunków dyplomatycznych z Izraelem wydały władze Autonomii Palestyńskiej i kontrolujący Strefę Gazy Hamas.

Watch: Trump Discusses Agreement Between Bahrain And Israel | NBC News/NBC News

W audycji ponadto: 
  • "Hahut" – film dokumentalny o naukowcach Stacji Polarnej UMK, którzy od 45 lat wracają na Spitsbergen.  
  • Wyjście ponad 3 tysięcy amerykańskich żołnierzy z Iraku i historyczne rozmowy pokojowe talibów z władcami Afganistanu.
  • Czy prezydent Francji chce być światowym liderem, rozjemcą i negocjatorem od Libanu aż do Rosji?
  • Cypr blokuje Unię Europejską w sprawie sankcji na Białoruś.
***

Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Roman Kruk, Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna")
Data emisji: 12.09.2020
Godzina emisji: 15.07

IAR/kr/mk

Czytaj także

Przewrót w Mali. Czy są szanse na stabilizację?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 16:00
– Mali od 2012 roku jest w stanie rozpadu, przed którym uratowała go interwencja francuska w 2013 roku. Miało być lepiej, ale tego nie widać – przyznaje dr Cyprian Kozera, afrykanista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania chce pozbyć się czołgów. Ekspert: dla niej ważniejsze są siły morskie i lotnictwo

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 20:02
W ramach trwającego przeglądu brytyjskiej polityki zagranicznej, obrony i bezpieczeństwa rozważana jest koncepcja całkowitej rezygnacji z czołgów oraz ciężkich pojazdów opancerzonych i skupieniu się na lotnictwie oraz cyberbezpieczeństwie - poinformował "Times". Zdaniem Andrzeja Talagi, tak szybko to nie nastąpi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy amerykańsko-ukraińskie. Ekspert: nie chodzi tylko o Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 18:00
Andrzej Rybałt, komentator spraw wschodnich w Polskim Radiu dla Zagranicy wyjaśnia, że dla Stanów Zjednoczonych wydarzenia na Ukrainie i na Białorusi łączą się.
rozwiń zwiń