"Układ(a)ne" – współczesne japońskie społeczeństwo w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 10:49
– Ta książka pozornie opowiada o życiu w korporacji, ale tak naprawdę jest również o pewnym wyobcowaniu we współczesnym społeczeństwie, o samotności i o feminizmie – mówiła w Trójce Agata Bice, autorka polskiego tłumaczenia zbioru opowiadań pt. "Układ(a)ne" awangardowej japońskiej autorki Aoko Matsudy.
Układ(a)ne Aoko Matsuda, wyd. Tajfuny
"Układ(a)ne" Aoko Matsuda, wyd. TajfunyFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
04:19 2020_07_14-10-36-02_Byle_do_13_ukladane.mp3 Słodko-gorzkie spojrzenie na współczesny świat w "Układ(a)ne" A. Matsudy (Byle do 13/Trójka)

 

Bohaterowie Aoko Matsudy nie mają imion. Każdy może być każdym albo kimś zupełnie innym. To labirynt, który przypomina raczej poukładane na sobie kolejne warstwy, a w nich kolejne opowieści – niczym tytułowe Pojemniki z jednego z opowiadań.

– Ciężko opisać mi te wszystkie postacie nie uciekając się do stereotypów – przyznaje Agata Bice. – Te postacie są bardzo wielowarstwowe. Postrzegając je przez elementy ich osobowości, które dostrzegamy na różnych piętrach, jesteśmy w stanie do pewnego stopnia stworzyć obraz każdego człowieka, który również jest wielowarstwowy – mówi tłumaczka.

"Układ(a)ne" to słodko-gorzkie spojrzenie na współczesny świat, w którym wszyscy jesteśmy do siebie tak podobni, że aż tacy sami. Matsuda przedstawia dylematy kobiet we współczesnym społeczeństwie, absurdy życia korporacyjnego, presji i zobowiązań; pisze o miłości i mniejszościach, kobietach, ale i mężczyznach, ale zawsze w niespodziewany i humorystyczny sposób. W swoich tekstach bawi się formą i strukturą: bohaterowie zmieniają kształty i postać, proza zamienia się w dramat, a poważne tematy nabierają lekkości. Literacki majstersztyk pełen zabaw słownych i rytmu, który sprawia, że teksty wwiercają się w nas i zostają tam na długo.

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Wioletta MyszkowskaMarcin Cichoński
Gość: Agata Bice (autorka polskiego tłumaczenia książki "Układ(a)ne" Aoko Matsudy)
Data emisji: 14.07.2020
Godzina emisji: 10:36

kr/mat. prasowe

Czytaj także

"Książka twarzy" Marka Bieńczyka zdobywa Nike!

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2012 21:00
W opinii Tadeusza Nyczka Bieńczyk wierzy przede wszystkim w literaturę, w tekst, w słowo, a w czasach "niechlujstwa i bylejakości" jego proza przypomina kwartet Schuberta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze książkowe propozycje non-fiction pod choinkę

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 11:00
W naszym cyklu książek pod choinkę, dziś chciałem państwu zaproponować kilka prezentów z półki non fiction.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł pisarz Carlos Ruiz Zafón, autor bestsellera "Cień wiatru"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 13:00
Carlos Ruiz Zafón zmarł w piątek w Los Angeles, przegrywając w wieku 55 lat wieloletnią walkę z chorobą nowotworową. 
rozwiń zwiń