Czy warto być skromnym?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy warto być skromnym?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/sattahipbeach

Ignacy Krasicki pisał "Ten najlepszy, co się najmniej chwali", a Voltaire twierdził, że "wspaniale być skromnym, gdy jest się wielkim". Skąd u niektórych brak skromności? Czym jest fałszywa skromność według współczesnej psychologii? Zapytaliśmy o to ekspertów. 


Posłuchaj

3:30
Czym jest fałszywa skromność i z czego wynika? (Byle do 13/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ludzie nie potrafią przyjmować komplementów, bo uważają, że na nie nie zasługują lub niejako "wyłudzają je" od innych za pomocą przechwałek. Co ciekawe, u podstaw obu zachowań leżą podobne deficyty.

– Są to najczęściej deficyty z okresu dzieciństwa i dorastania, czyli brak komplementów ze strony rodziców – ocenia psycholog i psychoterapeutka Renata Pająkowska-Rożen.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/bixstock Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/bixstock

W sidłach fałszywej skromności

Każdy ma za sobą przynajmniej jedną sytuację, w której w odpowiedzi na złożony komplement słyszy, że "ta sukienka tak naprawdę jest stara i z second handu" lub że "ten projekt ma tyle wad i nie wyszedł, jak planowano". Za brakiem umiejętności przyjmowania pochwał i umniejszaniem swoich osiągnięć rzeczywiście może stać skromność w najczystszej postaci, jednak czy tak jest zawsze? 

– Może być to też trochę "diaboliczne" działanie mające na celu pokazanie, że tak naprawdę wcale się nie staramy, to przychodzi nam naturalnie. W ten sposób budujemy swój wizerunek osoby fantastycznej, podczas gdy tak naprawdę jest to bardzo ciężko wypracowane – mówi Mateusz Sawicki, trener interpersonalny.

Nie wypada mówić o sobie dobrze?

Jak uwolnić się z pułapki fałszywej skromności? Warto przede wszystkim przestać myśleć, że mówienie o sobie dobrze jest objawem złego wychowania i zacząć zwiększać swoją samoocenę.

– Jeżeli fałszywa skromność faktycznie wynika to z niskiej samooceny, warto tę samoocenę budować. Warto wyjść z modelu, że nie powinniśmy mówić o sobie dobrze, bo to jest pycha, chwalenie się. Nie ma w tym nic złego. Trzeba znać swoją wartość i mówić o niej normalnie, niekoniecznie z dumą, ale swobodnie – podsumowuj Mateusz Sawicki.

Jak być dla siebie życzliwym? - Zofia Szynal (audio)/Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Aleksandra Kaczkowska i Ryszard Jaźwiński
Autor materiału dodatkowego: Jakub Jamrozek
Data emisji: 31.08.2020
Godziny emisji: 10.16

kr/gs

Polecane