Grbić i Lavarini. Jak oceniani są nowi trenerzy naszych siatkarskich reprezentacji?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 02:00
Kibice siatkówki poznali nazwiska nowych selekcjonerów reprezentacji Polski, damskiej i męskiej. W "Sportowej Trójce pod Księżycem" wraz z gośćmi rozmawiamy o polskiej siatkówce i komentujemy wybór nowych trenerów.
Nikola Grbić (z lewej) i Stefano Lavarini nowymi selekcjonerami siatkarskich reprezentacji Polski
Nikola Grbić (z lewej) i Stefano Lavarini nowymi selekcjonerami siatkarskich reprezentacji PolskiFoto: PAP/Andrzej Grygiel/PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT

Poznaliśmy trenerów siatkarskich reprezentacji Polski. Trenerem kadry mężczyzn został Serb Nikola Grbić, kadrę kobiet poprowadzi Włoch Stefano Lavarini. Decyzja zapadła na środowym posiedzeniu zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej, które odbyło się w Gliwicach.

Siatkarskie doświadczenie

48-letni Grbić, w przeszłości wybitny siatkarz, obecnie prowadzi też graczy włoskiego Sir Safety Perugia. Wcześniej pracował w klubie ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, z którą osiągnął wielkie sukcesy – na czele z triumfem w Lidze Mistrzów w poprzednim sezonie. 42-letni Lavarini z dobrymi wynikami pracuje zaś z zawodniczkami innej włoskiej ekipy – Igor Gorgonzola Novara. W minionym roku sięgnął po wicemistrzostwo kraju i zajął trzecie miejsce w Lidze Mistrzyń. Obaj szkoleniowcy mają też doświadczenie w pracy z reprezentacjami. Grbić w przeszłości prowadził Serbów, Lavarini zaś jeszcze w ubiegłym roku doprowadził siatkarki z Korei Południowej do czwartego miejsca na igrzyskach olimpijskich w Tokio.

"Bardzo dobry wybór", "bardzo dobry warsztat"

– Nikola Grbić to dla mnie bardzo dobry wybór. Myślę, że również dla zawodników i kibiców, bo w ostatnim czasie dostawaliśmy dużo sygnałów, aby to właśnie ten trener poprowadził naszą reprezentację – mówi w radiowej Trójce Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, i przekonuje, że – w kontekście pracy Nikoli Grbicia w Perugii – "powinniśmy być spokojni, ponieważ wielu najlepszych trenerów na świecie pracuje równocześnie w klubach i federacjach". Prezes PZPS dodaje, że wybór selekcjonera i negocjacje trwały długo, ale "nie był to czas stracony, ponieważ opinie o naszej reprezentacji to materiał, nad którym możemy teraz pracować i starać się wyeliminować słabe strony".

– Można by powiedzieć, że nareszcie! – mówi z uśmiechem kapitan reprezentacji Polski, mistrzem świata i Europy Piotr Gruszka, komentując wybór Nikoli Grbicia. – On zna polską siatkówkę, ma charakter, szacunek u zawodników, a to jest bardzo istotne, bo przecież chcemy zdobyć medal olimpijski – dodaje Piotr Gruszka.


Posłuchaj
113:53 2022_01_13 00_05_40_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 Grbić i Lavarini nowymi trenerami polskich reprezentacji siatkarskich (Sportowa Trójka pod Księżycem)

 

Sebastian Świderski i Piotr Gruszka komentują na antenie Programu 3 Polskiego Radia również wybór selekcjonera reprezentacji damskiej. O postaci i metodach pracy Stefano Lavariniego mówi na falach Trójki także Katarzyna Skowrońska.

– To trener, który ma bardzo dobry warsztat techniczno-taktyczny. Mam nadzieję, że fajnie poukłada naszą reprezentację, ponieważ potrafi połączyć doświadczenie z młodością – podkreśla dwukrotna złota medalistka mistrzostw Europy, która swego czasu pracowała z włoskim trenerem. Siatkarka zaznacza, że Włoch potrafi wyrobić sobie autorytet zarówno konsekwencją, jak i serdecznym podejściem do zawodniczek. – Kiedy trzeba, potrafi krzyknąć, kiedy trzeba, emanuje spokojem – mówi. W audycji słyszymy również wypowiedzi Aleksandry Jagieło, Ireneusza Mazura i Tomasza Palucha.

Nie tylko siatkówka

Gośćmi tego wydania "Sportowej Trójki pod Księżycem" są także dwukrotna wicemistrzyni olimpijska, wielokrotna wicemistrzyni i mistrzyni Europy i mistrzyni Polski w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska oraz dyrektor sportowy i trener w grupie kolarskiej Bora Hansgrohe Sylwester Szmyd. Powracamy także do omawianego szerzej przed tygodniem tematu skoków narciarskich – jako że dużo dzieje się przed weekendem w Zakopanem, do rozmowy zaprosiliśmy dziennikarza Jakuba Nizińskiego i prezesa Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusza Tajnera. Słyszymy też Pawła Tarnowskiego – żeglarza, który przenosi nas w wakacyjno-olimpijskie klimaty. 

***

Tytuł audycji: Sportowa Trójka pod Księżycem
Prowadzą: Krzysztof ŁoniewskiDariusz Urbanowicz
Data emisji: 13.01.2022
Godzina emisji: 0.05

IAR/mk

Czytaj także

Wojciech Sobierajski. Bicie rekordów sposobem na życie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 00:05
Wojciech Sobierajski znalazł naprawdę niesamowity sposób na życie – podejmowanie zaskakujących wyzwań i bicie niezwykłych rekordów. W czasie swojej sportowej przygody był już pięściarzem, uprawiał CrossFit, startował w biegach przeszkodowych i uczestniczył z powodzeniem w programie Ninja Warrior Polska. W roku 2021 zdecydował się jednak na kolejne ekstremalne przedsięwzięcie: postanowił w ciągu 12 miesięcy pobić 12 niezwykłych rekordów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Regaty Sydney-Hobart. "To było zmierzenie się z prawdziwą legendą"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 00:05
– Start pierwszej polskiej załogi w regatach Sydney-Hobart był dla polskiego żeglarstwa wydarzeniem niezwykłej wagi. Dziś, gdy widzimy, ile polskich załóg tam dotarło, to widzimy, jak to ziarno wykiełkowało – mówi Waldemar Heflich, zastępca redaktora naczelnego portalu Nowe Żagle, wspominając wydarzenia sprzed 20 lat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Małachowski. Mistrz, którego życie nie oszczędzało

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 02:00
– Jest mi przykro, gdy patrzę na utalentowanych lekkoatletów, którzy nie zdobyli medalu olimpijskiego, ale trafiali do pierwszej ósemki czy dwunastki igrzysk, a teraz mają 35 lat i nie wiedzą, co ze sobą zrobić. Warto porozmawiać z ministrami sportu i edukacji, aby wykorzystać wiedzę i doświadczenie tych sportowców – mówi w "Sportowej Trójce pod Księżycem" Piotr Małachowski, który studio przy Myśliwieckiej 3/5/7 odwiedził z synem Henrykiem.
rozwiń zwiń