Status prawny dzieci par jednopłciowych

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 21:00
Niespełna dwuletnia Azara urodziła się na Majorce, gdzie mieszka z dwiema matkami będącymi w związku małżeńskim. Pozwala na to tamtejsze prawo.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/happy_contributors

Dziewczynka ma hiszpański akt urodzenia, ale polskie obywatelstwo. Polskie Urzędy Stanu Cywilnego z przyczyn formalnych odmawiały przetłumaczenia tego dokumentu, ponieważ występują w nim dwie osoby tej samej płci wpisane jako matka A i matka B, a polskie prawo tego nie przewiduje. Po wielu miesiącach sąd zgodził się na wydanie aktu urodzenia, w którym są wpisane dwie matki.

Takich spraw może pojawić się w Polsce więcej. Czy Urzędy Stanu Cywilnego będą nadawać dzieciom numery PESEL, czy też będą te sprawy odrzucać?


Posłuchaj
52:08 2020_08_09 20_07_07_PR3_Magazyn_reporterów.mp3 Status dzieci w związkach jednopłciowych w Polsce (A to Pani nagrywa?/Trójka)

 

W Polsce pary homoseksualne nie mogą adoptować dzieci, ale dzieci w rodzinach jednopłciowych i tak się wychowują. Według szacunków dotyczy to około 50 tysięcy dzieci, których biologiczni rodzice są w związku z osobą tej samej płci. Jakie konsekwencje dla dziecka ma nieuregulowany status prawny? Czy należałoby go zmienić? Jak?

O tym dyskutujemy w studiu ze słuchaczami i gośćmi:

  • Anną Mazurczak, prawniczką;
  • Mikołajem Pawlakiem, Rzecznikiem Praw Dziecka;
  • dr Jowitą Wycisk, psycholog badającą rodziny jednopłciowe.

***

Tytuł audycji: A to Pani nagrywa?
Prowadzi: Olga Mickiewicz

Autorka reportażu: Magda Skawińska
Data emisji: 9.08.2020
Godzina emisji: 20.05

Czytaj także

Ukraińcy w Polsce w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 19:00
Ukraińcy pracujący w Polsce w czasie pandemii – zostają bez pracy, czasami bez dachu nad głową. Nie zawsze też chcą wracać do kraju, na Ukrainie służba zdrowia jest fatalna, a granicę nie jest łatwo teraz przekroczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tam nas potrzebują

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 19:00
Z epidemią koronawirusa zmaga się cały świat. W krajach rozwiniętych ogłoszono zarządzenia, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.
rozwiń zwiń