Palmowa i handlowa

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 15:07
Dzisiejsza niedziela to dzień szczególny w roku: połączenie święta katolickiego i "święta" konsumpcyjnego. Niedziela Palmowa (Kwietna, Wierzbowa) to święto ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Od tego dnia rozpoczyna się Wielki Tydzień.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/MLReed

Tradycje wykonywania i święcenia palm wielkanocnych zapoczątkował w VII wieku kościół francuski. W Polsce Niedziela Palmowa obchodzona jest od średniowiecza. Jej nieodłącznym elementem są palemki wielkanocne. Ich podstawowym budulcem są wierzbowe witki, jako że to drzewo najwcześniej budzi się po zimie do życia, symbolizując zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Dekorowanie palemek też ma tradycje, odmienne w różnych regionach, co w wielu miejscowościach łączy się z konkursami na najpiękniejszą palmę. 


Posłuchaj
51:06 2021_03_27 15_07_09_PR3_Francuski_Lacznik.mp3 Dwa oblicza Palmowej Niedzieli (Francuski łącznik/Trójka)

 

Ostatnia niedziela przed Wielkanocą zazwyczaj była niedzielą handlową. Jak będzie w tym roku? Pandemia zmusza nas do coraz większych obostrzeń, utrzymywania reżimu sanitarnego i przestrzegania limitu klientów we wszystkich sklepach. Wymuszone ograniczenia w zakupach mają niemal symboliczny wymiar: w Wielki Poniedziałek Chrystus wypędził kupców ze świątyni. 

We "Francuskim Łączniku" splotły się obydwie tradycje – kościelna i komercyjna. 

etnomuzeumtorun/Wielkanoc z EtnoMuzeum – krepowe palmy

***

Tytuł audycji: Francuski Łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 27.03.2021
Godzina emisji: 15.07

gs


Czytaj także

Bo to zła kobieta była…

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 20:00
Zbliża się Dzień Kobiet, święto bardziej lubiane przez panów niż same solenizantki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzynastego. Muzyka dla przesądnych

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 20:15
Im bardziej rozwija się nasza cybercywilizacja, tym bardziej jesteśmy przesądni. Albert Einstein mawiał, że łatwiej rozbić atom, niż zniszczyć przesąd. Bo wciąż wierzymy, że 13. dzień miesiąca jest feralny. I w ogóle wszystko, co oznakowane numerem 13, nie rokuje pozytywnie. Dlatego w niektórych hotelach nie ma 13. piętra!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekcja fruwania. Muzyczne marzenia o lataniu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 15:07
Od dawna ludzie zazdrościli ptakom możliwości napowietrznego przemieszczania się z miejsca na miejsce. Tego wzbijania się, szybowania, oglądania świata z góry. Poczucia nieograniczonej wolności.
rozwiń zwiń