Lek na całe zło. Niewinne bolączki i kuracja dla ducha

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 16:10
Molier uważał, że najwięcej na świecie jest medyków. Udzielają porad, jak zachować ciało w dobrej formie oraz co stosować, gdy ktoś niedomaga. Nawet gdy są to wskazówki wyssane z palca. Zawsze znajdą się naiwniacy, gotowi w nie uwierzyć i je zastosować.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/NIKCOA

Posłuchaj
51:28 2021_10_23 15_06-03_PR3_Francuski_lacznik.mp3 Lek na złe samopoczucie i duchowe bolączki (Francuski Łącznik/Trójka)

 

Wzywać lekarza! 

Są bolączki, na które nie ma żadnych pomocnych kuracji. Innego rodzaju, ponadczasowymi i niezależnymi od pogody, cierpieniami są problemy spowodowane rozziewem, rozciągającym się między wyobrażeniami o świecie, a rzeczywistością. Czasem nazywamy to depresją, a innym razem – hipochondrią.

– Na złe samopoczucie zawsze może jednak pomóc "Doctor Robert" – powiedziała Monika Małkowska i zaprosiła do wysłuchania audycji "Francuski Łącznik". 

Doctor Robert (Remastered 2009) / The Beatles 

"Chory z urojenia" 

Zdrowie to temat zawsze aktualny i ważny. Również w kulturze. Niejeden z naciągania nieboraków potrafi zrobić niezły biznes. Problem ten stał się tematem komedii Moliera "Chory z urojenia" Niestety, w trakcie czwartego przedstawienia autor przeszedł zapaść. Wkrótce potem zmarł.

– My w Trójce, dajemy Państwu najlepsze leki. Mary Poppins twierdziła, że łyżeczka cukru to lek najlepszy na wszystkie przypadłości, szczególnie na tak zwanego "lenia" – usłyszeliśmy w audycji. 

A Spoonful of Sugar (From "Mary Poppins" / Soundtrack Version) / Julie Andrews

"Lek na całe zło"

– Najskuteczniejszy mlekiem jest ktoś fajny i miły. Kto przytuli i rozbawi – zaznaczyła Monika Małkowska.Bywa, że ten ktoś, kto dawał radość, zaczyna przeszkadzać i sprawiać ból. To choroba miłości – dodała.

Jesteś lekiem na całe zło (1994) / Krystyna Prońko Oficjalny Kanał 


Lista utworów:

 • THE BEATLES – "Doctor Robert"
 • PINO DANIELE – "Che male c'e"
 • HENRI SALVADOR – "Maladie d'amour"
 • CECILIA BARTOLI – "Don Giovanni" K.527 Act 1 - Batti, batti, o bel Masetto
 • JULIE ANDREWS – "A spoonful of sugar"
 • KRYSTYNA PROŃKO – "Jesteś lekiem na całe zło"
 • MICHEL SARDOU – "La maladie d'amour"
 • DALIDA – "Je suis malade"
 • RENEE FLEMING – "Traviata - Violeta's Death"
 • GILBERT BECAUD  – "L'absent"
 • LEONARD COHEN – "Ain't no cure for love"

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 23.08.2021
Godzina emisji: 15.06

zch


Czytaj także

Być oszczędnym i bogatym

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 16:00
Są różne metody, żeby stać się bogatym. Jeden ze sposobów – być oszczędnym. W PRL miesiącem oszczędzania był październik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wszystkie muzyczne drogi prowadzą do Ameryki?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 15:08
12 października minie 529 lat od czasu, gdy pewien genueński żeglarz – może Włoch, może Hiszpan – postawił stopę na nowym lądzie. Potem drugą. Ten mały krok człowieka okazał się brzemienny w skutki dla ludzkości, zarówno w aspekcie cywilizacyjnym, politycznym, ekonomicznym, jak i obyczajowym. Z pewnością bardziej odbił się na każdym mieszkańcu naszego globu niż spektakularny, transmitowany przez telewizję, spacer po srebrnym globie. To wielkie odkrycie wydarzyło się… przypadkiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W hołdzie nauczycielom. Muzyczne opowieści po latach

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 15:07
– Grégoire, francuski kompozytor i autor tekstów, nagrał w zeszłym roku podziękowania dla wszystkich swoich profesorów. To dzięki wam piszę, mówię i wiem, że jestem, śpiewa w utworze "Profs (chanson hommages à tous les professeurs des écoles)" – opowiadała, zapraszając na audycję poświęconą nauczycielom, Monika Małkowska. 
rozwiń zwiń