Soundtracki i filmowe nawiązania

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 21:19
"Konstelacja M." przepełniona była filmowymi nawiązaniami, teatralnymi soundtrackami oraz historią niezwykłej reedycji. 
Mateusz Tomaszuk
Mateusz TomaszukFoto: Archiwum prywatne

Posłuchaj
51:12 2021_05_27 20_07_47_PR3_Konstelacja_M.mp3 Niezapomniane soundtracki (Konstelacja M./Trójka)

 

Psy

– Gdyby ktoś z państwa zapytał mnie o moją ulubioną ścieżkę dźwiękową z filmu, tak właśnie brzmiałby odpowiedź. To muzyka, która wywołuje u mnie ciarki. Nie da się podrobić tych charakterystycznych motywów na trąbce, nie da się nie mieć przed oczyma Franza Maurera, w którego wcielił się Bogusław Linda. Nie da się też tych dźwięków z filmu "Psy" odsłuchać jednokrotnie. Na szczęście na jednym fragmencie nie poprzestaniemy – zaprosił na audycję Mateusz Tomaszuk. 

Motyw muzyczny "Kołysanka" z filmu "Psy" – FILMharmonic Orchestra / KinoSwiatPL

Tilt

– "Gdyby wszystkie słowa" to utwór, który kończy stronę A na debiutanckiej kasecie zespołu Tilt z 1988 roku. Album składał się z największych przebojów grupy. Jeśli ktoś z państwa ma ochotę na takie kasetowo-magnetofonowe wydanie, niedawno w sklepach pojawiła się jego reedycja. Mimo że brzmi dziwnie, to jednak zdecydowanie jest to wersja sentymentalna – usłyszeliśmy w audycji. 

 

Tilt - Gdyby wszystkie słowa / MTJ Wytwórnia Muzyczna 


Tilt to polski zespół punkrockowy, założony przez Tomasza Lipińskiego w 1979 roku. Nazwa zespołu została zaczerpnięta z popularnych flipperów. Gdy urządzenie zostało pchnięte lub uderzone, pojawiał się na nim napis "tilt". "Chcieliśmy tak działać na społeczeństwo, »tiltować« je", mówili w jednej z rozmów członkowie zespołu. 

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 27.05.2021
Godzina emisji: 20.07

zch

Czytaj także

"Konstelacja M." i dźwiękowe emocje

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 21:05
Sentymentalne wspomnienia z lat 90., 80. oraz współczesnych. Spoiwem wszystkich kompozycji, które wybrzmiały w programie "Konstelacja M." były emocje. Usłyszeć można było takich wykonawców jak: Death Of Lovers, Ghostland, HTRK, Talk Talk, Alcest, Kasia Kowalska, Riopy i Reymour.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zimnofalowa "Konstelacja M."

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 21:15
Radiowa podróż w nieznane, dźwiękowa eskapada, podczas której słuchaliśmy przejmujących kompozycji równie zimnych, jak światło gwiazd, których wypatrywaliśmy...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dźwiękowa podróż w nieznane

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 20:08
W tym wydaniu "Konstelacji M." zrobiło się wiosennie za sprawą jednego z utworów The Coventry, w którym mowa o czerwonych tulipanach.
rozwiń zwiń