Muzycznie na przekór. Kosmiczna dawka dźwiękowych emocji

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 21:10
W tym tygodniu dźwiękowa podróż w nieznane, z obfitą dawką elektryzujących brzmień, rozpoczęła się nieco przekornie. "Konstelacja M." wybrzmiała tonem końca lata i skradającej się na palcach jesieni. W audycji nie zabrakło jednak porywających rytmów i muzycznych emocji rozpalających do granic.
Mateusz Tomaszuk
Mateusz TomaszukFoto: Archiwum prywatne

Posłuchaj
50:52 2021_08_12 20_07_17_PR3_Konstelacja_M.mp3 Muzycznie na przekór (Konstelacja M./Trójka)

 

Kirlian Camera

Czwartkowe spotkanie z "Konstelacją M." otworzyła włoska grupa kojarzona z zimną falą  Kirlian Camera. Zespół został założony w Parmie w 1979 roku przez Angelo Bergaminiego, pioniera włoskiej sceny synthpopowej. – Muzyk postanowił, że będzie tworzył albumy z muzyką niebywale piękną, zanurzoną w nurcie eksperymentalnym. Muzykę, która wymyka się wszelkimi standardom  powiedział Mateusz Tomaszuk.

Call Me / Kirlian Camera

Porcupine Tree

To brytyjska grupa specjalizująca się w rocku progresywnym. Stworzony w Londynie projekt Stevena Wilsona, z czasem przekształcił się w kwartet. Niektórzy porównują twórczość grupy do muzyki charakterystycznej dla Pink Floyd i ich kosmicznej ery. Dorobek zespołu składa się bowiem z kilkunastominutowych, rozbudowanych kompozycji nawiązujących do tradycji rocka eksperymentalnego.

Buying New Soul / Porcupine Tree


Marillion
W programie zagościł także Marillion, jeden z najważniejszych zespołów neoprogresywnych. Grupa powstała w 1979 roku. Początkowo występowała pod nazwą Electri Gypsy. Ta obowiązująca do dziś została nadana pod wpływem jednej z powieści J.R.R. Tolkiena.

Berlin (1997 Remaster) / marilliononline


Lista utworów:

  • KIRILIAN CAMERA Call Me
  • KIRILIAN CAMERA Blue Room (Extended Version)
  • PORCUPINE TREE Buying New Soul
  • ULTRAVOX Building (2009 Remaster)
  • ULTRAVOX Heart Of The Country
  • SHRIEKBACK Faded Flowers
  • MARILLION Berlin (Mushroom Farm Demo)
  • THE ALAN PARSONS PROJECT Paseo De Gracia (Instrumental)
  • ENRIQUE MORENTE Un Pastorcito (Cancion)

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 12.08.2021
Godzina emisji: 20.07

zch

Czytaj także

Konstelacyjna wyprawa w nieznane

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 21:15
"Konstelacja M." wybrzmiała w Trójce po raz trzydziesty dziewiąty. W audycji nie zabrakło spotkań z wielkimi artystami, niekwestionowanymi przebojami oraz projektami muzycznymi, których nie można przegapić. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duch Tomasza Beksińskiego i panie śpiewające The Cure

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 07:00
Wspomnienie czarodzieja mikrofonu oraz kobiece interpretacje klasycznych utworów legendarnej brytyjskiej formacji znalazły się wśród atrakcji, jakie przygotował tym razem słuchaczom Mateusz Tomaszuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka plażowa i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 21:15
Tym razem w swojej audycji Mateusz Tomaszuk postanowił wpisać się w wakacyjne klimaty i zabrać słuchaczy na plażę, by tam pod gwiaździstym niebem kontemplować muzykę. Jednak zawsze i nie wszystkie dźwięki prowadzą tam, gdzie zapowiadamy...
rozwiń zwiń