Od punka do miasteczka Twin Peaks

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 20:15
Dokładnie 32 lata temu, 24 lutego 1989 roku fikcyjny agent Dale Cooper przybył do równie fikcyjnego miasteczka Twin Peaks, by rozwikłać zagadkę morderstwa Laury Palmer. W najnowszym wydaniu audycji "Od punka do Franka" za pomocą dźwięków luźno krążyliśmy wokół tajemniczego i niepokojącego, lecz fascynującego świata ukazanego w kultowym serialu Davida Lyncha. 
Twin Peaks
Twin PeaksFoto: John T. Roberts/shutterstock

Posłuchaj
48:59 2021_02_25 19_08_34_PR3_Od_Punka_Do_Franka.mp3 Muzyczne święto fanów serialu "Twin Peaks" w audycji Radosława Okrasko (Od punka do Franka/Trójka)

 

Zestawienie otworzył Beck i jego "Devils Haircut" z wydanej w 1996 roku płyty "Odelay". Utwór, którego tytuł w wolnym tłumaczeniu oznacza wszystko, co nas stresuje i przygnębia, a przez samego Becka jest interpretowany jako "metafora zła wynikającego z próżności", w 2003 roku został umieszczony na 467. miejscu listy najlepszych utworów wszech czasów magazynu "Q". Singiel ilustruje teledysk w reżyserii Marka Romanka, nawiązujący do filmu "Nocny kowboj" Johna Schlesingera z 1969 roku.

Beck - Devils Haircut/Beck


"Fire Walk With Me" The Black Keys tytułem wprost nawiązuje do pełnometrażowego telewizyjnego filmu o losach Laury Palmer i mieszkańców miasteczka Twin Peaks, w Polsce znanego jako "Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną". Utwór ukazał się na 9. studyjnym albumie The Black Keys "Let's Rock" z 2019 roku.

The Black Keys - Fire Walk With Me [Official Audio]/The Black Keys


Jako ostatnia w ostatniej lutowej odsłonie audycji "Od punka do Franka" pojawiła się dreampopowa wokalistka Julee Cruise. Utwór "Falling" z muzyką Angela Badalementiego i słowami Davida Lyncha został wykorzystany jako temat muzyczny serialu "Twin Peaks", a jego instrumentalna wersja zdobyła statuetkę Grammy za najlepsze popowe wykonanie instrumentalne.

Julee Cruise - The world Spins HD ( Twin peaks S2E7 )/GHMP M

Lista utworów

1. Beck – "Devils Haircut"
2. The Devils – "Coitus Interruptus (From a Priest)"
3. The Black Keys – "Fire Walk With Me"
4. Fantomas – "Twin Peaks: Fire Walk With Me"
5. Talk Talk – "Life's What You Make It"
6. Talk Talk – "Living In Another World"
7. Mark Hollis – "The Gift"
8. Frank Zappa & The Mother Of Invention – "Florentine Pogen"
9. Trupa Trupa – "Falling"
10. Julee Cruise – "Falling"

***

Tytuł audycji: Od punka do Franka
Prowadzi: Radosław Okrasko
Data emisji: 25.02.2021
Godzina emisji: 19.11

kr

Czytaj także

Radosław Okrasko ostro i po polsku

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 22:00
W najnowszym wydaniu audycji "Od punka do Franka" m.in.: Luxtorpeda ekologicznie o nieoszczędzaniu siebie, Redakcja o niezbyt udanych rządach człowieka na planecie Ziemia, dawno niesłyszani Cool Kids Of Dead oraz Wailin Storms – amerykańska grupa wydana przez polską wytwórnię Antena Krzyku. Słowem – dużo mocnej, polskiej muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Punk w rytmie twista

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 22:00
W najnowszym wydaniu audycji "Od punka do Franka" królowała formacja The Cramps, bo śmiało można powiedzieć, że takie dźwięki nie umierają nigdy, są wiecznie młode. Ba, mogą nawet przynieść zbawienie! Tak uważa zespół The Stubs, czemu dał wyraz w "Salvation Twist". W audycji nie mogło zabraknąć polskiego akcentu – tym razem byli to Homo Twist i Jak Kowalski – oraz, co oczywiste, Franka Zappy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Damskie granie w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 20:00
Najnowszą audycję "Od punka do Franka" zdominowały kobiety – nie jako bohaterki utworów wykonywanych przez mężczyzn (chociaż takich też nie zabrakło), a jako wykonawczynie, współtwórczynie i liderki. 
rozwiń zwiń