Przedstawiamy laureatów konkursu Talenty Trójki 2016

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 09:00
W kategorii Teatr wygrała Małgorzata Gorol, w kategorii Film zwyciężyła Eliza Rycembel, a najlepszy w kategorii Sztuki Wizualne okazał się Adrian Kolarczyk. Nagrodę specjalną - Diament Trójki - odebrała Stanisława Celińska.
Każdy z laureatów Talentów Trójki odebrał czek na 10 tys. zł. (na zdjęciu Małgorzata Gorol)
Każdy z laureatów Talentów Trójki odebrał czek na 10 tys. zł. (na zdjęciu Małgorzata Gorol)Foto: Mieczysław Błazej Włodarski/REPORTER Agencja Fotograficzna

Konkurs Talenty Trójki, organizowany od 2010 roku przez Program 3, stanowi formę realnej pomocy dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy - studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody (w wysokości 10 000 zł dla zwycięzców oraz po 3000 zł dla finalistów) przyznawane są w trzech kategoriach: Teatr, Film i Sztuki Wizualne.

Laureatkę w kategorii Teatr, aktorkę Małgorzatę Gorol, jury nagrodziło za: "magnetyczne kreacje aktorskie w spektaklach Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz za siłę scenicznego bycia, inteligencję i umiejętność precyzyjnego operowania zarówno ciałem, jak i głosem".

Małgorzata Gorol to aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie (2012), dała się zapamiętać w "Podróży zimowej" w reż. Pawła Miśkiewicza czy "Śmierci i dziewczynie" w reż. Eweliny Marciniak (obie sztuki w Teatrze Polskim we Wrocławiu). Finalistami w kategorii Teatr byli Bartosz Gelner i Julia Wyszyńska.


Eliza Rycembel, zwyciężczyni konkursu w kategorii Film, nagrodę otrzymała za: "dojrzałość i prawdę w kreacjach aktorskich; za sprawdzenie się w bardzo wymagających rolach; za wyrazistą i ciekawą osobowość ekranową, za to wreszcie, że jest aktorskim odkryciem ostatnich lat".

Eliza Rycembel (rocznik 1992) już jako dziecko występowała m.in. w Teatrze na Woli, ćwiczyła balet i zajmowała się tańcem. Uczyła się w Szkole Musicalowej przy Teatrze Muzycznym Roma i studium Romy Gąsiorowskiej aktoRstudium. Obecnie studiuje w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Ma na koncie role nowych, polskich filmach kinowych: "Obietnica", "Carte Blanche", "Niewinne" i "#WszystkoGra". Do tegorocznego finału "Talentów Trójki" dostali się również Kordian Kądziela i Marcin Podolec.

W kategorii Sztuki Wizualne wygrał Adrian Kolarczyk. Jury nagrodziło go za to, że: "wbrew duchowi postinternetowych czasów mocno trzyma się materii tropiąc ślady małych gestów; za uważne badanie kolorów, form i dźwięków a także procesów i systemów organizacji życia społecznego; za świadomość awangardowych tradycji przy jednoczesnym wdzięku i niewymuszonym humorze w przekraczaniu granic między światem sztuki, a całą resztą rzeczywistości; w końcu za przenoszenie do galerii rzemieślniczej pracy, prywatnych wspomnień i dzieła przypadku; za nobilitacje codzienności i rozbijanie hermetyczności świata sztuki".

Adrian Kolarczyk jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz studentem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (kierunki: filmoznawstwo i intermedia).

Laureat m.in. konkursu "Obraz Miejski" organizowanego przez Galerię Labirynt w Lublinie i finalista konkursu "Młode Wilki 14" Akademii Sztuki w Szczecinie. Interesuje go sztuka współczesna: video, fotografia, dźwięk, instalacja przestrzenna. Uczestnik licznych wystaw zbiorowych i indywidualnych. O "Talent Trójki" rywalizował w finale z Ewą Kubiak i Szymonem Szewczykiem.

Każdy z trojga laureatów otrzymał nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł. Finaliści wyróżnieni zostali nagrodami pieniężnymi po 3 tys. zł.

Kapituła Konkursu, składająca się z dziennikarzy Trójki, przyznała także nagrodę specjalną - Diament Trójki dla twórcy z wybitnym talentem. Otrzymała go aktorka filmowa i teatralna oraz wokalistka Stanisława Celińska.

Stanisława Celińska: lubię zaskakiwać (wideo)

Koncert Stanisławy Celińskiej w Trójce (wideo)>>>

Statuetkę "Diament Trójki" zaprojektowała Magdalena Paszkiewicz, a wykonał Jakub Kolec.

Twórczość młodych zdolnych oceniało jury w składzie:

  • w kategorii Teatr: Tomasz Kireńczuk (przewodniczący), Magdalena Łazarkiewicz, Maria Seweryn, Anna Smołowik (laureatka Talentów Trójki 2015) i Barbara Marcinik;
  • w kategorii Film: Kinga Dębska (przewodnicząca), Magdalena Cielecka, Paulina Skibińska (laureatka Talentów Trójki 2015), Arkadiusz Tomiak i Ryszard Jaźwiński oraz
  • w kategorii Sztuki Wizualne: Agnieszka Tarasiuk (przewodnicząca), Maurycy Gomulicki, Adam Mazur, Przemysław Ostaszewski (laureat Talentów Trójki 2015) i Agnieszka Obszańska.

Talenty Trójki - wszystko o konkursie >>>

Dotychczas laureatami zostali m.in. reżyserzy teatralni Krzysztof Garbaczewski i Ewelina Marciniak, aktor Marcin Hycnar, reżyserzy filmowi Kuba Czekaj, Michał Marczak, Grzegorz Zariczny i Aga Woszczyńska, malarka Małgorzata Szymankiewicz, dizajnerka Karina Marusińska oraz grafik, performer, artysta multimedialny Stefan Kornacki.

Czytaj także

Eliza Rycembel o swoich aktorskich początkach

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 18:20
- W filmie "Obietnica" orientowałam się, że nie wiem, czy jestem w tym momencie Lilą (bohaterką filmu) czy Elizą. To jest chyba prawo pierwszych ról, jak się dotyka tego zawodu. Wszystko zaczyna się mieszać - wspomina swoje pierwsze doświadczenia aktorskie Eliza Rycembel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Podolec na styku filmu i komiksu

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 14:00
Tegoroczny finalista Talentów Trójki w kategorii Film opowiadał o swoim "Dokumencie", w którym połączył dokument i animację.
rozwiń zwiń