Jazz. Wolność czy siła zniewalająca?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 00:05
– W programie "Serdeczne dźwięki" rozmowa, która powoli dowiedzieć się, czy praktykując jazz można wstąpić do policji, a może raczej zostać przez nią zatrzymanym? Poza tym dowiemy się, czy w polskiej wokalistyce szykuje się detronizacja – Na spotkanie z Martą Król zaprosił Mateusz Krautwurst. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Marta Król to polska wokalistka jazzowa. Jak postrzega muzykę? – Jazz to wolność. Przelewanie na muzykę tego, co mamy w sercu. To forma, która bardzo lekko przekazuje całą prawdę o człowieku. Dla słuchaczy jest kwestią wyboru tego, w czym się odnajdują i czują dobrze. Jeśli jazz jest im bliski, to my, muzycy, chcemy pozwolić im go dotknąć – opowiadała w audycji "Serdeczne dźwięki" 

Posłuchaj
51:50 2021_04_19 23_07_50_PR3_Serdeczne_dzwieki.mp3 O jazzie słów kilka. Spotkanie z Martą Król (Serdeczne dźwięki)

 

poluzjanci 1200 forum.jpg
Niebezpieczne tarabanienie i bezpieczna jazda

Najważniejsze w jazzie

– Myślę, że najważniejsza w muzyce jest prawda i autentyczność. Obserwuję osoby, które zajmują się jazzem i klimatami do niego zbliżonymi. Mam poczucie, że wybór tej formy jest dla nich potrzebą serca. We mnie ona też występuje, mimo że sama nigdy nie nazwałabym się wokalistką jazzową. Owszem, moja muzyka nawiązuje do gatunku, ale mój wokal nie składa się jedynie z improwizacji – wyjaśniła wokalistka.

Walking On The Moon / Marta Król & Paweł Tomaszewski Group 

Tribute to The Police

Marta Król stworzyła także album poświęcony twórczości The Police, do którego aranżacjami zajął się Paweł Tomaszewski. Skąd pomysł na płytę?  Marzył mi się album koncepcyjny. The Police to najbliższy mi zespół z lat młodzieńczych. Sting towarzyszył mi niemalże codziennie. Od razu pomyślałam o tym zespole. Niemalże natychmiast zaistniała też w mojej głowie myśl, że to bardzo ryzykowna próba. Przearanżowanie tych znanych wielu ludziom kompozycji, przy równoczesnym zachowaniu ich ducha i charakteru, było prawdziwym wyzwaniem. Nie byłam pewna, czy uda się dotknąć odbiorców nowym przekazem i znaleźć złoty środek podczas nagrywania kompozycji. Dla mnie to był czas rozwoju, również wokalnego. Sting w latach młodzieńczych miał bardzo charakterystyczny zaśpiew i głos. Ta płyta kosztowała mnie dużo przygotowania – opowiadała Marta Król. 

Every Breath You Take / Marta Król & Paweł Tomaszewski Group 

***

Tytuł audycji: Serdeczne Dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Gość: Marta Król (wokalistka jazzowa)
Data emisji: 19.04.2021
Godzina emisji: 23.07

zch

Czytaj także

Klaudia Szafrańska i Xxanaxx – nie tylko delikatne śpiewanki

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 07:00
Xxanaxx to jedna z najsilniejszych marek na polskiej scenie muzyki elektronicznej. Jego wokalistka Klaudia Szafrańska wkrótce wyda pierwszą solową płytę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niebezpieczne tarabanienie i bezpieczna jazda

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 00:15
Robert Luty jest perkusistą i muzykiem sesyjnym, członkiem grupy Poluzjanci. Ma na koncie współpracę m.in. z grupami Sistars, Golec uOrkiestra, Ewą Bem, Krzesimirem Dębskim, Dorotą Miśkiewicz, Moniką Brodką, Krzysztofem Krawczykiem, Mietkiem Szcześniakiem i Kasią Cerekwicką. Jest także zapalonym miłośnikiem rajdów samochodowych, w których od kilku sezonów startuje. Bierze też udział w Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski i jest ich dwukrotnym zwycięzcą. Z Mateuszem Krautwurstem rozmawiał o obu swoich pasjach: muzyce i samochodach.
rozwiń zwiń