Napój, który pobudza cały świat

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 13:00
Statystycznie każdy mieszkaniec Ziemi, od noworodka po staruszka, wypija rocznie 50 filiżanek kawy. Ale zanim podbiła świat, odbyła długą drogę. Ten niezwykły napój od zawsze nie tylko pobudzał, ale też budził uczucia. Nie przypadkiem swoją piękną, seksowną, zawsze elegancką i uniwersalną sukienkę Coco Chanel nazwała "małą czarną" – jak filiżankę kawy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Karynav

kawa kuloodporna bulletproof coffee shutterstock 1200.jpg
Przepis na kuloodporną kawę. Zafunduj sobie "potężnego kopa"

Niejeden wspaniały związek zaczął się od słów "a może wpadniemy na kawę?" Od flirtu przystojnego mężczyzny z ustosunkowaną kobietą zaczęła się też historia najsłynniejszego światowego imperium kawy w Brazylii. Do dziś jest ono największym producentem kawy na świecie.


Posłuchaj
51:08 2020_11_15 12_06_22_PR3_Podroze_ze_smakiem.mp3 Ten napój stawia na nogi (Podróże ze smakiem/Trójka)

Pewien etiopski pastuszek zaobserwował, że jego kozy po zjedzeniu małych czerwonych kulek z krzaczka są bardzo pobudzone. Postanowił sam ich spróbować i... tak właśnie wg legendy zaczęła się historia jednego z najpopularniejszych napojów na świecie. 

Właśnie w Etiopii po raz pierwszy wykorzystywano kawę jako środek pobudzający, podając ją wojownikom przed bitwą. Jednak sposób serwowania był całkowicie odmienny od dzisiejszego: zielone ziarna kawy były krojone, solone (!), a potem zjadane.

Kawa a zdrowie/YouTube Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej


Kawa szybko stała się popularna na całym świecie: nie tylko dzięki swoim właściwościom pobudzającym, ale także za sprawą niepowtarzalnego aromatu i smaku. Największą jednak karierę zrobiła w świecie arabskim, szczególnie wśród muzułmanów, gdyż Koran zakazuje alkoholu, ale nie – kawy. Wkrótce stała się ona tak popularna i lubiana, szczególnie w Mekce, że... została tam zakazana!

20 faktów o kawie, które musisz znać/YouTube/Coffeedesk


Była to połowa XVII w., kiedy kawa zaczęła robić furorę także w Europie. Ale ten napój, sprowadzany i sprzedawany przez Arabów, na dodatek czarny jak diabeł, musiał być diabelskim wynalazkiem. Więc zaalarmowano papieża Klemensa VII, który nim wydał sąd, postanowił spróbować tego "szatańskiego napoju". I się nim zachwycił! Stwierdził, że szkoda by było kawy tylko dla niewiernych: szatana należy przepędzić, a ją uczynić napojem dla chrześcijan...

Alternatywne metody parzenia kawy/YouTube Coffeedesk

***

Tytuł audycji: Podróże ze smakiem
Prowadzi: Anna Kwiatkowska 
Data emisji: 15.11.2020
Godzina emisji: 12.06

pr

Czytaj także

Mała, czarna i bezcenna - kawa na wagę złota?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 13:50
Od początku lutego kawa Arabica na nowojorskiej giełdzie podrożała nawet o 30 proc. - Tendencja jednak szybko się odwróciła i w tej chwili sytuacja jest ustabilizowana - mówi Dorota Sierakowska, autorka książki "Świat surowców".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W jakich proporcjach kawa pobudza najbardziej?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 07:20
– Bardziej pobudza kawa mocniejsza, ale w mniejszych ilościach, np. filiżanka z dwóch łyżeczek czy słabsza, ale w większej ilości, np. z dwóch łyżeczek w dużym kubku? – dopytuje Pan Marcin z Gdyni. – To nie ma kompletnie żadnego znaczenia – odpowiada dr Rożek. Dlaczego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mrożona kawa - wybierz ulubioną i zacznij z nią dzień

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 11:07
Upały różnie działają na ludzi, jednych pchają do przeróżnych aktywności, inni najchętniej przeleżeliby cały dzień w hamaku. Dla wszystkich doskonałym początkiem dnia będzie mrożona kawa, a można ją przygotować na wiele sposobów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magiczny napój bez którego nie da się żyć

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 07:00
Bardzo dużo osób na całym świecie nie wyobraża sobie bez niej dnia. Dziennie wypija się na świecie aż dwa miliardy filiżanek kawy! Najwięcej piją jej oczywiście Włosi. W Międzynarodowy Dzień Kawy przyglądamy się tym czarnym i białym miksturom. 
rozwiń zwiń