Trudna lekcja empatii dla samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 12:00
Nic tak nie psuje życia jak kontakty z innymi ludźmi. Ale też nic go tak nie ratuje jak kontakty z innymi ludźmi. By poprawić te relacje, a co za tym idzie, nasz psychiczny komfort, warto empatyzować… z samym sobą. Co właściwie znaczy empatia do samego siebie i jak praktykować ją w naszym codziennym życiu?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/antoniodiaz

Drogowskaz do naszych potrzeb

Jak twierdzi Vesna Lorenc, coach i współautorka książki "Alfabet empatii", w tym przypadku niezbędna jest umiejętność komunikowania się ze swoimi uczuciami. Czy, jako Polacy, rozumiemy swoje uczucia?

"Alfabet empatii" Vesna Lorenc, Joanna Berendt, wyd. Burda Media Polska "Alfabet empatii" Vesna Lorenc, Joanna Berendt, wyd. Burda Media Polska

– W naszym środowisku kulturowym nieszczególnie. Nie uczy się nas identyfikowania i nazywania uczuć – odpowiada gość audycji. A niesłusznie, bo to właśnie emocje są, jak to nazywa Vesna Lorenc, "drogowskazem do naszych potrzeb". – Uczucia są nam potrzebne, by pogłębiać wiedzę na własny temat, po to, by rozpoznać, co się z nami dzieje i szukać takich wyjść z sytuacji, które mogą te potrzeby – zarówno moje, jak i drugiej strony, uwzględnić.

Posłuchaj
52:05 2021_06_20 11_06_38_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Jak być empatycznym wobec samego siebie? (Leniwe przedpołudnie/Trójka)

 

Jak powiedzieć "nie"?

Doskonałym przykładem może być sytuacja, w której z pewnością znalazł się każdy z nas. Wyobraźmy sobie, że kolega lub koleżanka z pracy po raz kolejny proszą nas o wykonanie za siebie jakiegoś obowiązku. Co gorsza, ten kolega lub koleżanka jest naszym przełożonym. Pierwszymi uczuciami, które do nas przychodzą, są złość i bezsilność. 

– Jeżeli ktoś po raz kolejny prosi mnie np. o wypełnienie jakiegoś dokumentu, znaczy to, że też ma jakieś potrzeby. Wszystkie nasze działania wynikają z potrzeb. Chodzi o to, by spotkać się na platformie dialogu i poszukać rozwiązania, które uwzględni jedną i drugą stronę. Jeżeli rozmawiamy z szefem, być może nie będziemy mówić o swoich emocjach, ale ważne jest, byśmy sami mieli je rozpoznane i szukać wyjścia z tej sytuacji – wyjaśnia Vesna Lorenc. 

 Możemy powiedzieć: "Ty prosisz, bo być może to jest najłatwiejsze dla Ciebie, ale jest to trudne dla mnie, bo robię to już po raz kolejny. Jak Ty to widzisz? Jak możemy popracować nad tym razem? Jak możesz mnie wesprzeć?" – podpowiada ekspertka. – Chodzi o to, by zacząć ten dialog nie w poczuciu winy, tylko szukać rozwiązań, które uwzględnią obie strony – podsumowuje.

Empatyczne przywództwo | Vesna Lorenc - Dobry Przodek #6/Dobry Przodek

W audycji ponadto:

  • zadaliśmy sobie pytanie, czy Polacy chętnie korzystają z ziołolecznictwa. Czy medycyna naturalna może być pomocna w przebyciu COVID-19? Gościem audycji był fitoterapeuta Grzegorz Kołomyjski;
  • Justyna Ołtarzewska i sukienki – które fasony i wzory są obecnie modne? Które sukienki zakładać do pracy, a które zostawić w szafie? 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Goście: Vesna Lorenc (trenerka, coach, mediatorką i facylitatorka), współautorka książki "Alfabet empatii"), Justyna Ołtarzewska (projektantka mody), Grzegorz Kołomyjski (zielarz, fitoterapeuta i dietetyk)
Data emisji: 20.06.2021
Godzina emisji: 11.07

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Zadbaj o stopy i pewnie stań na Ziemi!

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 12:15
Wśród tematów poruszanych przez Annę Popek w "Leniwym przedpołudniu" znalazło się także zaproszenie na drugi dzień Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zdrowotnych – dotyczących ludzi, ale też całej naszej planety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dres czy szpilki? Stylistka o modzie w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 12:00
Od kiedy kawiarnie i restauracje zostały otwarte po lockdownie, a my możemy wyjść na świeże powietrze bez maseczki na twarzy, na nowo zainteresowaliśmy się modą. Jak ta zmieniła się w ciągu pandemii i jak zmieni się, gdy wrócimy do normalności? Czy nadal drzemie w nas tęsknota za elegancją? A może wręcz przeciwnie – polubiliśmy nasze dresy i za duże bluzy na tyle, że w nich pozostaniemy? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosna pułapka. Jak nie dać się oszukać w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 12:15
W sieci coraz częściej pojawiają się opowieści o miłosnych oszustwach. Schemat na ogół jest ten sam: przystojny, dobrze sytuowany mężczyzna zaczyna interesować się kobietą poznaną w mediach społecznościowych. Wymieniają mnóstwo wiadomości, wytwarza się między nimi więź, a później, pod jednym z wielu pretekstów, dochodzi do wyłudzenia pokaźnej sumy pieniędzy. Jak nie dać się nabrać? Jak działa mechanizm oszustów? 
rozwiń zwiń