W oczekiwaniu na wiosnę

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 01:00
W oczekiwaniu na wiosnę przenieśliśmy się w tropiki. Gorący klimat osiągnęliśmy dzięki Mike'owi Polarnemu, który w audycji "Polarny w tropikach" zapewnił nam kwadrans z klasykami prosto z Brazylii, nieco mistycznej elektroniki oraz szamańskich rytmów. Nie zabrakło akcentu z naszego polskiego podwórka.
Mike Polarny
Mike PolarnyFoto: archiwum prywatne Mike'a Polarnego

Posłuchaj
103:29 2021_03_13 23_10_05_PR3_Polarny_w_tropikach.mp3 Brazylijskie klasyki, etniczna elektronika i polski bluesrock w niecodziennym wydaniu (Polarny w tropikach/Trójka)

W audycji posłuchaliśmy zarówno nowszych, jak i sięgających lat  60. i 70. brazylijskich brzmień od takich artystów jak Carolina Soares, Trio TernuraRuy Maurity. Mike Polarny zaprezentował nam m.in. klasyczną dziś kompozycję ostatniego z wymienionych artystów zatytułowaną "Nem Ouro Nem Prata".

Nem Ouro Nem Prata/Ruy Maurity – temat


Pulsująca elektroniczna perkusja połączona z dźwiękami andyjskiego instrumentu strunowego charango, kolorowe maski i żywiołowe koncerty  – tak w kilku słowach można opisać grupę Matanza, założony w 2009 roku projekt trzech muzyków i producentów: Luisa Galveza, Vicente Vasqueza i Rodrigo Gallardo. Zestawienie tradycyjnych melodii z nawiązaniami do europejskiej sceny techno lat 90. stworzyło coś zupełnie nowego: Tribal Tech House. Od czasu przełomowego występu tria na Maquinaria Festival 2010, Matanza rozpoczęła nową erę nie tylko na chilijskiej, ale i międzynarodowej scenie muzycznej.

Marimbora - Sabo, Matanza/Sabo & Sol*Selectas Music


Muzyka Tadeusza Nalepy i grupy Breakout nadal inspiruje artystów, czego przykładem jest obsypana nagrodami pełnometrażowa animacja "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego (prywatnie przyjaciela Nalepy). Kilka lat wcześniej, w 2017 roku zremiksowany utwór bluesrockowej formacji "Powiedzmy to" stał się częścią projektu The Very Polish Cut Outs, promującego polską muzykę lat 70. i 80. zinterpretowaną na nowo.

Polish Edits #04 x Breakout - Powiedzmy to (Zambon Edit)/Marek Kamiński

***

Tytuł audycji: Polarny w tropikach
Autor: Mike Polarny
Data emisji: 13/14.03.2021
Godziny emisji: 23.10, 00.05

kr


Czytaj także

Latynoamerykańskie rytmy wprost z Salvador de Bahia

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 22:05
Na początku audycji krążyliśmy po nieco zwariowanych rytmach południowoamerykańskich. Tutaj folk, etno czy brzmienia szamańskie miksują się z nowoczesnymi beatami. Pod koniec pierwszej godziny słuchaliśmy slow disco spod znaku m.in. Grega Wilsona. W tegotygodniowym "Polarnym w tropikach" był także jeden polski akcent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwie godziny z muzyką świata

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 00:00
Tym razem w audycji "Polarny w tropikach" było nieco mniej tropikalnie, a nieco bardziej tripowo. Na liście Mike'a Polarnego pojawili się Alex Barr, Zenova, Fela Kuti, Nicola Cruz i trochę mniej znanych nazwisk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka jak wulkan gorąca

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 01:00
Tym razem Mike Polarny stanął za swoją tropikalną konsoletą godzinę później, ale wysoka temperatura tych muzycznych spotkań pozostała bez zmian.
rozwiń zwiń