Procesja Trzech Króli w czasie pandemicznym

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 16:30
Zamiast tłumnych procesji, jasełek i hucznego świętowania miniorszaki i świętowanie w rodzinnym gronie: tak wyglądały dzisiaj procesje. W całej Polsce zaplanowanych było ich ponad 2500, wszystkie jednak w ograniczonej do minimum formie. 
Orszak Trzech Króli w Warszawie
Orszak Trzech Króli w Warszawie Foto: Mateusz Marek/PAP

choinka dubai emiraty arabskie boże narodzenie wigilia burj al arab 1200 free.jpg
Święta w Dubaju: śledź i bigos nie przejdą

W warszawskim orszaku, z uwagi na pandemiczne ograniczenia, przeszło pięciu uczestników. Jednak na Trakcie Królewskim towarzyszyło mu wielu mieszkańców stolicy. Hasłem tegorocznego orszaku były słowa jednej z pieśni Jana Kochanowskiego "Panu dzięki oddawajmy".


Posłuchaj
03:12 2021_01_06 16_22_31_PR3_Zapraszamy_do_Trojki.mp3 Orszak Trzech Króli w Warszawie (Zapraszamy do Trójki)

– Na pewno jest dużo mniej ludzi. Jednak z drugiej strony ta cisza i spokój pozwala dostrzec nam istotę tego święta – mówi Karol Kamiński. – To jest również czas nadziei. Wzorem jest Święta Rodzina: oni przecież też nie mieli łatwo – dodaje jego żona Joanna. 

– W tym dniu okazujemy naszą wiarę publicznie. Jednak sytuacja zmusza nas do innych zachowań. Do tego, aby to robić, nie idąc w orszaku – tłumaczy ojciec Hounake Eric Kossi, misjonarz werbista z Togo, wikariusz w warszawskiej parafii św. Jadwigi. – I to także jest dla nas wyzwanie – dodaje.


*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Karol Darmoros
Data emisji: 6.01.2021
Godzina emisji: 16.25

pr

Czytaj także

Gwiazda Betlejemska na naszym niebie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 18:00
Po 400 latach powtarza się właśnie wielka koniunkcja Jowisza i Saturna. Oznacza to, że te dwie olbrzymie planety pozornie "przytulają się" do siebie, tworząc bardzo jasny obiekt na niebie. Jest prawdopodobne, że 2000 lat temu taka właśnie koniunkcja została uznana za legendarną Gwiazdę Betlejemską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowa wigilia za kołem polarnym

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 17:00
Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego to całoroczny ośrodek badawczy. Jak w tym dość odizolowanym od świata miejscu nasi naukowcy przygotowują się do świąt?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica trzech przybyszy ze Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 09:15
Święto Trzech Króli tradycyjnie jest obchodzone 6 stycznia. Znamy imiona patronów tego święta, ale czy wiemy o nich coś jeszcze? Kim naprawdę byli: królami, magami, mędrcami? Ilu ich było, skąd pochodzili? I wreszcie: co się z nimi stało później?
rozwiń zwiń