Koszmar w celach bezpieki

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 15:45
1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całym kraju trwają jego obchody. Reporter Trójki odwiedził miejsce, gdzie przetrzymywani byli Niezłomni.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IPN

Józef Franczak Laluś 1200.jpg
Historia ostatniego Żołnierza Wyklętego. "Dla znajomych ojciec był bohaterem, dla ówczesnej władzy - bandytą"

Więźniowie byli przetrzymywani w celach i torturowani do momentu, kiedy przyznali się do wszystkich, nawet najbardziej absurdalnych zarzutów. Na ścianach cel zachowały się rysunki i napisy wydrapane przez osadzonych.


Posłuchaj
02:34 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_03_01.mp3 Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych (Zapraszamy do Trójki)

– W tym areszcie przetrzymywano ludzi, których tworząca się właśnie władza ludowa uważała za niebezpiecznych, czyli m.in. żołnierzy podziemia antykomunistycznego, m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” i Jana Rodowicza „Anodę” – opowiada Andrzej Komuda z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jednym z miejsc, w których przebywanie wiązało się ze szczególną udręką była "Mokra cela". Sięgająca powyżej kostek woda zmuszała do zachowywania pozycji stojącej, co po kilkunastu czy kilkudziesięciu godzinach stawało się koszmarem...

1⃣ marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 🇵🇱 ▪ Dziś upamiętniamy Żołnierzy Wyklętych, czyli żołnierzy...

Opublikowany przez PolskieRadio24.pl Niedziela, 28 lutego 2021

Cele Bezpieki są oddziałem Muzeum Powstania Warszawskiego i znajdują się na terenie aresztu wewnętrznego ówczesnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, w podziemiach dzisiejszego Ministerstwa Sprawiedliwości. Można je zwiedzać codziennie.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 01.03.2021
Godzina emisji: 15.36

pr

Czytaj także

Powrót z niepamięci

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 19:00
W 1996 roku jedną z bohaterek reportażu radiowego "Ktokolwiek wie" była Grażyna Kotońska. Jej brat, Karol Łoniewski ps. "Lew", należał do organizacji WIN i za swoją działalność został skazany na karę śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości państwowe i oferta edukacyjna

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 07:26
1 marca obchodzony jest Narodowy Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji odbędą się m.in. uroczyste odznaczenia żołnierzy niezłomnych przez prezydenta Andrzeja Dudę, uroczystości na "Łączce" Wojskowych Powązek i odsłonięcie tablicy poświęconej członkom IV Zarządu "WiN" w Muzeum Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gliński: Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce to jedno z najważniejszych miejsc pamięci o Niezłomnych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 17:20
"Jednym z najważniejszych miejsc pamięci o Niezłomnych jest tworzone przez nas w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych" - napisał w poniedziałek wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń