Wysokie oceny na świadectwach. "To efekt zdalnego nauczania"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 17:35
Ten rok szkolny dla wielu nie należał do najłatwiejszych. Uczniowie klas 4-8 oraz szkół średnich, od końca października uczyli się zdanie. Do szkolnych ławek powrócili dopiero 1 czerwca. Niebawem odbiorą świadectwa i rozpoczną wyczekiwane wakacje. Jak nauka zdalna przełożyła się na ich wyniki w nauce oraz poziom wiedzy?  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Halfpoint

W szkołach oceny są już wystawione. Jak zapewniają nauczyciele, w tym roku uczniów, którym nie udało się otrzymać promocji do następnej klasy, jest znacznie mniej niż w ubiegłych latach. Czy to zasługa zdalnego nauczania? Jak wygląda sytuacja w polskich szkołach? 

– Moje marzenie i wyobrażenie jest takie, by wszyscy, albo prawie wszyscy, otrzymali promocję do następnej klasy. Niech wakacje będą dla uczniów czasem do psychicznej odbudowy. Od września ruszamy jednak pełną parą i będziemy od nich wymagać wiedzy – mówił Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty. 


Posłuchaj
03:02 PR3_MPLS 2021_06_18-17-18-48_szkoła _oceny.mp3 Wysokie oceny na świadectwach. To efekt zdalnego nauczania (Zapraszamy do Trójki)

Lepsze stopnie i więcej promocji do następnej klasy

Jak będą wyglądać tegoroczne świadectwa? – Nauczyciele byli bardziej przychylni i łaskawszym okiem oceniali postępy uczniów. Na korytarzach nie widać zapłakanych młodych ludzi. Mamy jednak pojedyncze osoby, którym nie udało się otrzymać promocji do kolejnej klasy. Najczęściej są to uczniowie, którzy rzadko łączyli się z nami podczas nauki zdalnej i niechętnie uczestniczyli w lekcjach. To jednak sporadyczne przypadki. Jestem przekonana, że nauczyciele dawali wszystkim szansę tak długo, jak tylko było to możliwe – zapewniała Małgorzata Fuglewicz, dyrektor Technikum nr 15 we Wrocławiu.


 
Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne/ Shutterstock
Oceny wymierne do wiedzy?
– Z jednej strony na świadectwach zobaczymy mniej jedynek, a z drugiej więcej piątek i szóstek. To dobra wiadomość. Cieszymy się, że więcej osób otrzyma w tym roku świadectwa z paskiem. Mamy nadzieję, że wystawione oceny są adekwatne do poziomu posiadanej przez uczniów wiedzy i że będą mieli szansę udowodnić to podczas przyszłorocznych zajęć. Na tę chwilę wysokie stopnie uważamy za bardzo dobrą wiadomość. Przyjemnie będzie wręczyć tak wiele dobrych świadectw. Szacujemy, że średnio oceny poprawiły się aż o 30 proc. – mówiła Monika Radziwon, dyrektor jeden ze szkół podstawowych we Wrocławiu.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Justyna Kościelna
Data emisji: 18.06.2021
Godzina emisji: 17.18

zch/kr

Czytaj także

Rzecznik MEN: chcielibyśmy, by uczniowie mogli mieć wakacje

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 17:00
- Zgodnie z naszymi zapowiedziami, z tym co mówił minister edukacji narodowej, chcielibyśmy, aby uczniowie mogli mieć wakacje. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie powinni mieć czas wolny - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka angielskiego poprzez wszystkie zmysły

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 14:45
Magdalena Dygała jest anglistką i otwarcie przyznaje, że kocha uczyć. Nie lubi za to stawiać jedynek, nie robi kartkówek i bardzo sobie ceni relacje z uczniami. Pod koniec 2019 roku została nominowana do międzynarodowej nagrody dla najlepszych na świecie nauczycieli.
rozwiń zwiń