500-lecie Zygmunta – najważniejszego polskiego dzwonu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
500-lecie Zygmunta – najważniejszego polskiego dzwonu
Widok na wieżę Zygmuntowską, w której znajduje się dzwon, usytuowaną w północnej części katedry wawelskiej w KrakowieFoto: Shutterstock.com/ Wojciech Wozniak

Dzwon Zygmunt po raz pierwszy zabrzmiał 13 lipca 1521 roku. – Ma być świadkiem: ma się cieszyć z cieszącymi i płakać z płaczącymi – przypomina, mówiąc o roli jubilata na przestrzeni wieków, ksiądz prałat Jacek Urban, dziekan krakowskiej Kapituły Katedralnej. 


Wnętrze katedry wawelskiej. Z prawej widoczny nagrobek Władysława Jagiełły, z lewej Konfesja św. Stanisława. Okres międzywojenny.
Katedra na Wawelu – historia Polski zapisana w kamieniu

Z okazji jubileuszu Zamek Królewski przygotował m.in. specjalny pokaz obrazu Jana Matejki, datowanego na 1874 roku, który na co dzień znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Będzie można go podziwiać w ramach ekspozycji "Matejko. Od wielkiego dzwonu", podczas której zaprezentowane zostaną także szkice koncepcyjne, dokumentujące prace artysty nad dziełem "Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku". – Myślę, że to duża atrakcja, zważywszy na z reguły wielkie gabaryty tychże obrazów, które popełnił mistrz Matejko – mówił dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej. Wystawę będzie można podziwiać przez najbliższe 2 miesiące. 

Posłuchaj

2:51
500-lecia Dzwonu Zygmunta. Jak będą przebiegać uroczystości? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Matejko_dzwon zygmunta 1200.jpg
Jakie historie kryje w sobie słynny Dzwon Zygmunt?

 

W obchody 500-lecia istnienia najsłynniejszego polskiego dzwonu włączył się także Dom Norymberski w Krakowie. Nie dzieje się to przypadkiem – dzwon Zygmunt został odlany przez ludwisarza z Norymbergi Hansa Behama. – W Norymberdze powtórzymy część wydarzeń, jakie będą miały miejsce w Krakowie. To będą wyjątkowe wydarzenia, ponieważ artyści z krakowskiej ASP postanowili udźwiękowić obraz Jana Matejki – zapowiada Renata Kopyto z Domu Norymberskiego.

Kaplica Zygmuntowska 1200.jpg
Kaplica Zygmuntowska. "Kamień milowy architektury polskiego renesansu"

Obchody 500-lecia Zygmunta zainauguruje poniedziałkowa msza św., która odprawiona zostanie w katedrze na Wawelu. Zaplanowano multimedialną rekonstrukcję zawieszenia dzwonu Zygmunt, a także korowód zygmuntowski, który wyruszy 13 lipca od Barbakanu, przez Rynek Główny, na Wawel. Krakowianie i turyści będą mogli także podziwiać wydarzenia teatralne. – Zaprezentujemy balet, który nazywa się "Kiedy tańczą dzwony", przygotowany specjalne na tę okazję. Dzwony, dzwonki, dzwoneczki, to jest wdzięczny temat, aby przedstawić je ruchowo i tanecznie – przyznaje Romana Aniel, dyrektor baletu dworskiego Cracovia Danza.


Miasto Kraków/W samo południe zabrzmiał dzwon Zygmunt

– 500 lat to piękny jubileusz dla najważniejszego polskiego dzwonu, który sławi Polskę i rejestruje wszystkie najważniejsze wydarzenia w życiu kraju i Krakowa – mówił prezydent miasta Jacek Majchrowski. Dzwon Zygmunt rozbrzmiewa podczas świąt kościelnych i w chwilach najważniejszych dla narodu polskiego. Waży 12 tysięcy 600 kilogramów, uruchamia go, pociągając za sznury, 12 dzwonników. Wydaje dźwięk o tonie G (sol) i słychać go w promieniu 30 kilometrów od wzgórza wawelskiego. 


Kraków 1999. Dzwon Zygmunt na wieży Zygmuntowskiej w północnej części katedry wawelskiej, ufundowany przez Zygmunta I Starego, wykonany w krakowskiej ludwisarni przez Hansa Behama, fot. PAP/Jan Morek Kraków 1999. Dzwon Zygmunt na wieży Zygmuntowskiej w północnej części katedry wawelskiej, ufundowany przez Zygmunta I Starego, wykonany w krakowskiej ludwisarni przez Hansa Behama, fot. PAP/Jan Morek

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Magdalena Zbylut-Wiśniewska
Data emisji: 24.06.2021
Godzina emisji: 16.48


gs

Polecane