"Wstęp tylko dla zaszczepionych". Kto może weryfikować takie informacje?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 17:00
"Wstęp tylko dla zaszczepionych" – z taką informacją można spotkać się w coraz większej liczbie restauracji i obiektów sportowych. Dotyczy to również festiwali, które szczególnie często odbywają się w okresie letnim. W jaki sposób właściciele i organizatorzy chcą weryfikować tego typu dane? Czy mają do tego prawo?  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: David Pereiras/Shutterstock

– Coraz więcej organizatorów festiwali zapowiada, że wstęp na wydarzenie będą miały jedynie osoby zaszczepione. W przypadku imprez muzycznych informacje te mają być weryfikowane już przy zakupie biletu. – Już tego lata można spotkać wydarzenia masowe, na które wstęp mają jedynie osoby w pełni zaszczepione. Część organizatorów dodaje, że niezaszczepieni będą mogli stanowić jedynie niewielką część uczestników. Jak dodają, weryfikację planują oprzeć o skanowanie kodów QR, wystawianych po pełnym zaszczepieniu – usłyszeliśmy w materiale reporterskim. 

Posłuchaj
02:18 PR3_MPLS 2021_07_28-16-40-08_szczepienia.mp3 "Wstęp tylko dla zaszczepionych" (Zapraszamy do Trójki)

 

Dane wrażliwe 

– Jeśli chodzi o możliwość weryfikacji, kto jest zaszczepiony, a kto nie, poza wyjątkowymi sytuacjami, jest to niemożliwe. Nikt nie może od nas wymagać okazania takich danych. To informacje dotyczące stanu naszego zdrowia. Zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych, uchodzą więc za dane wrażliwe – wyjaśnił Wojciech Klicki z fundacji Panoptykon. 

Gastronomia

– Zarówno ja, jak i moi pracownicy czulibyśmy znacznie większy komfort, wiedząc, że wszyscy nasi klienci są zaszczepieni. Niestety nie dysponujemy narzędziami, które pomogłyby nam to weryfikować. Ze względu na bezpieczeństwo i stabilność utrzymania lokalu rozważyłbym możliwość wpuszczania do restauracji jedynie osób zaszczepionych przeciwko COVID–19. Przyjmując jedynie tę grupę osób, zwiększam bezpieczeństwo swoje, personelu, klientów i restauracji – powiedział pan Marek, właściciel jednego z krakowskich lokali.

Jak zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller, osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 będą mogły łatwiej skorzystać z pewnych usług podczas kolejnej fali zakażeń.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Mastalerz
Data emisji: 28.07.2021
Godzina emisji: 16.40

zch

Czytaj także

"Chcemy zaszczepić ponad 30 mln Polaków". Sellin o Narodowym Programie Szczepień

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 10:15
– Mamy do zrealizowania potężny program. Chcemy zaszczepić ponad 30 mln Polaków i mamy szansę wyjść z pandemii. Oczekiwałbym więc ze strony opozycji mniej polityki, a więcej odrobienia lekcji i nabycia wiedzy – mówił w programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin, wiceminister kultury (PiS). Gośćmi audycji byli również Paweł Soloch, Piotr Zgorzelski, Krzysztof Gawkowski i Marcin Kierwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe zachęty do szczepień? Müller: być może zostaną zaprezentowane jeszcze dziś

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 10:00
– Chcemy podsumować szereg działań, które zostały podjęte, a nie wszystkie mogą być szerzej znane opinii publicznej – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia o zachętach do szczepień Piotr Müller, rzecznik rządu. Dodał, że nowe propozycje możemy poznać jeszcze dziś.
rozwiń zwiń