Korzenie Miasta. Nowa inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 18:20
Muzeum Powstania Warszawskiego udostępniło unikatową bazę fotografii lotniczych Warszawy z okresu okupacji, Powstania Warszawskiego i po jej zagładzie. Jest to blisko 2000 niepublikowanych wcześniej zdjęć, które pozyskano z archiwów amerykańskich. Równocześnie MPW rozpoczyna projekt "Korzenie miasta".
Centrum Warszawy w roku 2021 i 27 lipca 1944 roku
Centrum Warszawy w roku 2021 i 27 lipca 1944 rokuFoto: korzeniemiasta.pl/Muzeum Powstania Warszawskiego

powstanie warszawskie 1200.jpg
Pamięć o powstańcach. Trwa projekt "Korzenie pamięci" Muzeum Powstania Warszawskiego

Zdjęcia lotnicze mogą być źródłem wielu informacji. Już przy pierwszym spojrzeniu czytelny jest układ ulic i budynków. Pozyskane przez Muzeum Powstania Warszawskiego fotografie zostały opracowane jako warstwy mapy miasta w specjalistycznym oprogramowaniu. Przeglądając je można prześledzić wydarzenia września 1939 roku, powstania w getcie i Powstania Warszawskiego. Widać skalę zniszczeń dokonanych przez Niemców przed wejściem Armii Czerwonej do miasta.

W 2010 roku na podstawie 300 zdjęć lotniczych powstała pierwsza cyfrowa rekonstrukcja zniszczonej Warszawy: to krótkometrażowy film "Miasto ruin" przedstawiający pustą, wyludnioną stolicę Polski wiosną 1945 roku widzianą z lotu ptaka. Teraz na stronie korzeniemiasta.pl można zobaczyć także blisko 2000 zdjęć miasta wykonanych przez Niemców w czasie II wojny światowej: przed i w trakcie Powstania Warszawskiego oraz już po zniszczeniu miasta.


Posłuchaj
03:12 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_07_28 18-16-01.mp3 Korzenie miasta (Zapraszamy do Trójki)

– Z dnia 28 grudnia 1944 roku jest tylko jedno zdjęcie. Dlatego wstrząsające, że nad Pragą i częścią Śródmieścia unosi się biała chmura dymu i pyłu wzbitego w powietrze wysadzeniem lewego skrzydła Pałacu Saskiego – opowiada dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. – Prawe jeszcze stoi: zostanie wysadzone następnego dnia – tłumaczy.

Projekt "Korzenie miasta" jest pretekstem do stworzenia społeczności, z którą będzie można opracowywać zdjęcia. Zdjęcia, na których są utrwalone wciąż istniejące elementy: m.in. rośliny i sieci tramwajowe. – Chcemy z tymi, którzy będą mieli czas, którzy będą mieli ochotę, poszukać takich obiektów, które przetrwały wojnę, które będziemy mogli w przyszłości oznaczyć – mówi dyrektor Ołdakowski. – I które po oznaczeniu będą mogły być pretekstem np. do spaceru – dodaje.

Korzenie Miasta/YouTube Muzeum Powstania Warszawskiego

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Szymczakowska
Data emisji: 28.07.2021
Godzina emisji: 18.16

pr

Czytaj także

Ponad 3 mln gości i 665 paczek dla powstańców. Muzeum Powstania Warszawskiego podsumowało 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 20:39
Internetową ofertę Muzeum Powstania Warszawskiego, w tym wirtualne zwiedzanie, lekcje, lekcje plenerowe, wykłady, spotkania dla dzieci i spacery historyczne po mieście, obejrzało 3,5 miliona osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Powstania Warszawskiego otrzymało olbrzymi dar: blisko 400 legitymacji powstańczych trafiło do zbiorów

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 05:40
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowało kolekcję 382 oryginalnych legitymacji Powstańców Warszawskich, którą przekazał placówce anonimowy darczyńca. Od 1 lipca kolekcję można oglądać w muzeum na wystawie czasowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykła kolekcja w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 18:30
Muzeum Powstania Warszawskiego jest jednym z najpopularniejszych muzeów w Warszawie i w całej Polsce. Można tam zobaczyć m.in. powstańczy różaniec ulepiony z chleba czy karty do gry narysowane kredką, ale też relacje świadków, dokumenty i fotografie. A od piątku prezentowany jest także unikalny zbiór legitymacji powstańczych.
rozwiń zwiń