Czarne dziury to nie tylko teoria. Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 12:30
Trójka fizyków otrzymała Nagrodę Nobla za badania tzw. czarnej dziury. Komitet zdecydował o podziale nagrody między Brytyjczyka Rogera Penrose'a, Niemca Reinharda Genzela i Amerykankę Andreę Ghez. 
Czarna dziura  grafika ilustracyjna
Czarna dziura – grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Pavel Ignatov

Od wielu lat fizycy kwestionują samą ideę czarnej dziury, traktując ją jako osobliwość w naszej teorii grawitacji. Roger Penrose pokazuje, że czarne dziury mogą naprawdę istnieć, tworząc się w stabilnym i solidnym procesie, zgodnym z ogólną teorią względności. 


Albert Einstein.jpg
Teorie względności Alberta Einsteina

Posłuchaj
08:16 _PR3_AAC 2020_10_06-12-19-48_Trojka_do_Trzeciej_czarna_dziura.mp3 Roger Penrose jednym z laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Co zmienia jego odkrycie? (Trójka do trzeciej)

 

– Najlepsza teoria grawitacji, jaką mamy w tej chwili, to ogólna teoria względności stworzona w 1915 roku przez Alberta Einsteina. Ogólne równania teorii względności są równaniami matematycznie pięknymi, ale znajdowanie rozwiązań nie jest prostą sprawą. Rodger Penrose udowodnił, że nie jest to matematyczny artefakt czy ciekawostka, która nie ma szansy na realizację, tylko czarne dziury ze swoimi wszystkimi egzotycznymi własnościami są naturalnie występującym obiektem, konsekwencją przyrody – wyjaśniał w Trójce Jacek Błoniarz-Łuczak, fizyk Centrum Nauki Kopernik.

Od lewej: Roger Penrose, Andrea Ghez oraz Reinhard Genzel Foto: 	PAP / UCLA / MPE Od lewej: Roger Penrose, Andrea Ghez oraz Reinhard Genzel Foto: PAP / UCLA / MPE

Roger Penrose urodził się w 1931 w Wielkiej Brytanii, pracuje jako profesor matematyki na Uniwersytecie Oksfordzkim. Reinhard Genzel pochodzi z Nimiec, pracuje na Uniwersytecie w Bonn i kieruje Instytutem Plancka. Współpracuje też z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley. Andrea Ghez pochodzi z Nowego Jorku, obecnie jest profesorem Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

Reinhard Genzel i Adrea Ghez przez wiele lat prowadzili zespoły badawcze, które dokonały precyzyjnych obserwacji i wskazały na istnienie supermasywnej czarnej dziury w centrum naszej własnej galaktyki. Wśród nominowanych w tym roku był Polak Artur Ekert, profesor fizyki kwantowej na Uniwersytecie w Oksfordzie. W środę 7 października Komitet Noblowski przyzna nagrodę w dziedzinie chemii.

Announcement of the 2020 Nobel Prize in Physics/Nobel Prize

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Jacek Błoniarz-Łuczak (fizyk Centrum Nauki Kopernik)
Data emisji: 06.10.2020
Godzina emisji: 12.29

IAR/kr

Czytaj także

Literacki Nobel 2017 – Kazuo Ishiguro

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 10:55
W pierwszym tygodniu października ogłaszane są w Sztokholmie nazwiska laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie: medycyny lub fizjologii, fizyki, chemii oraz w Oslo – Nagrody Pokojowej. Nazwisko laureata w dziedzinie literatury poznajemy zawsze w czwartek, choć nie zawsze w tym tygodniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nobel z ekonomii 2018 dla dwóch naukowców: ich wspólna recepta na rozwój gospodarczy

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 21:05
Amerykanie William Nordhaus i Paul Romer zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla z ekonomii za prace nad zmianą klimatu i rozwoju gospodarczego związanego z nowościami technologicznymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwójny Nobel literacki

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 02:01
Dwa nazwiska laureatów Literackiej Nagrody Nobla poznajemy w tym roku, czyli: za ubiegły i za ten rok.
rozwiń zwiń