Bolesławiec dołączył do Europejskiego Szlaku Ceramiki

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 11:30
Bolesławicka porcelana rozpoznawana jest na całym świecie: charakterystyczne białe kropki na granatowym tle bądź pawie oczko są znane od setek lat. Ich wielbicielami byli m.in. król Prus, ale także Jan Paweł II. Od kilku lat podbijają także Kraj Kwitnącej Wiśni.
Wyroby ceramiczne z Bolesławca
Wyroby ceramiczne z BolesławcaFoto: pixabay/reverent

Tytus Chałubiński.jpg
Tytus Chałubiński. Król Tatr z Mazowsza

Teraz Bolesławiec dołączył do Europejskiego Szlaku Ceramiki i znalazł się w ekskluzywnym gronie z wielowiekowymi tradycjami garncarskimi i ceramicznymi. Należą już do niego m.in. holenderskie Delft z wyjątkową ceramiką, włoska Faenza ze swoimi słynnymi kafelkami czy francuskie Limoges i wytwarzana tam niepowtarzalna porcelana.


Posłuchaj
03:30 2021_01_13 11_21_07_Trojka_do_trzeciej.mp3 Ceramika z Bolesławca (Trójka do trzeciej)

Bolesławicka ceramika jest znana i rozpoznawalna od kilkuset lat. – Wokół Bolesławca leżą naturalne pokłady gliny świetnej jakości. Renoma tutejszych wyrobów spowodowała, że przez wiele stuleci bolesławiccy garncarze tworzyli bardzo silny cech. A liczba mistrzów była ograniczona do pięciu – tłumaczy Anna Bober-Tubaj z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

– W Japonii sklep składa się z dwóch części: w jednej jest restauracja, gdzie dania podaje się oczywiście na porcelanie bolesławickiej. Natomiast sprzedaż ceramiki obywa się tak, jakby kupujący znajdowali się na starówce w Bolesławcu – opowiada prezydent Bolesławca Piotr Roman. – Japończycy przyjechali tutaj, wszystko precyzyjnie sfotografowali każdą kamienicę, a później odtworzyli w formie panoramy – wyjaśnia.

Tak powstaje ceramika/YouTube Zakłady Ceramiczne "Bolesławiec"


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Piotr Kaszuwara
Data emisji: 13.01.2021
Godzina emisji: 11.21

pr

Czytaj także

Na 10. edycji Warsaw Gallery Weekend

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 14:00
29 galerii z Warszawy, Łodzi, Poznania, Gliwic i Katowic weźmie udział w 10. Warsaw Gallery Weekend. To największy cykliczny przegląd nowej sztuki w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura ludowa teraz także w sieci

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 12:30
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi planował organizację kilku jesiennych spotkań promujących kulturę ludową. Niestety, sytuacja epidemiczna wymusiła drastyczną modyfikację pierwotnych zamierzeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odzyskane skarby

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 23:00
Zaczął się 32. rok, licząc od naszej ustrojowej transformacji. Jako naród wolny od rozmaitych politycznych uzależnień, zaczęliśmy dążyć do odzyskania zabytków zagrabionych w czasie wojen, zaborów, a zwłaszcza podczas i po II wojnie, kiedy byliśmy politycznie i ekonomicznie uzależnieni od Związku Radzieckiego.
rozwiń zwiń