Polskie znaczki pocztowe w światowej czołówce

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 15:38
Najlepsze znaczki? - Tylko na Poczcie Polskiej! Instytucja wygrała kilka prestiżowych konkursów i może poszczycić się najlepszym znaczkiem 2020 r. Dla niektórych są formalnością niezbędną do wysyłki listów. Dla innych, to małe, bezcenne działa sztuki. 
Polskie znaczki pocztowe w światowej czołówce
Polskie znaczki pocztowe w światowej czołówce Foto: pixabay.com

znaczki pocztowe filatelistyka 1200 free
Prestiżowa nagroda dla polskiego znaczka pocztowego / pixabay.com 

W grudniu 2020 r. Poczta Polska zdobyła pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie filatelistycznym EUROPA Stamp 2020. Tematem edycji były dawne szlaki pocztowe. Reprezentacja Polski w swojej pracy przedstawiła najważniejsze ciągi komunikacyjne, które funkcjonowały w kraju od XVI w. Na zwycięskim znaczku zobaczyć można Wisłę z sylwetkami miast królewskich, usytuowanymi nad jej brzegami. Są to m.in. Kraków, Sandomierz, Lublin, Toruń i Gdańsk. Przyznanie nagrody jest równoznaczne z docenieniem umiejętności i kunsztu polskich artystów.

Garść ciekawostek Tegoroczna edycja serii „Europa”, wydana przez Pocztę Polską, zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie...

Opublikowany przez Poczta Polska Czwartek, 31 grudnia 2020

Książki 1200.jpg
"Zawód: kolekcjoner" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Znaczki na skalę światową 

Polskie znaczki od lat cieszą się uznaniem kolekcjonerów nie tylko w Polsce, ale też za granicą. - Nagród było wiele. Zaczęło się w 2015 r. Otrzymaliśmy wtedy pierwsze miejsce za najlepiej wyrytowany bloczek oraz pierwsze miejsce za najładniejszy znaczek o tematyce sakralnej - mówi Henryk Monkos, prezes Polskiego Związku Filatelistów.

Odpowiedni znaczek może być prawdziwą perłą w kolekcji filatelistów. Odpowiedni znaczek może być prawdziwą perłą w kolekcji filatelistów / fot. pixabay.com

michal borowik 280 f
Michał Borowik: dobry kolekcjoner jest jak szpieg

Dzieła sztuki na kopercie

Kiedyś znaczki malowano ręcznie, akwarelami. Dziś używa się do tego programów graficznych, więc na małym obszarze można umieścić coraz więcej szczegółów, a to wpływa na piękno tworzonych dzieł. Na świecie jest wiele, bardzo niestandardowych znaczków - Są znaczki pochodzące z Emiratów Arabskich, które zdobione są perłami, znaczki z Austrii wysadzane kamyczkami Swarovskiego, są znaczki z jedwabiu oraz trójwymiarowe – wylicza Beata Kanat z Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. - Do tych oryginalnych należą także pachnące czekoladą znaczki ze Szwajcarii. Najciekawsze okazały się jednak te pochodzące z Bhutanu. Były to znaczki w postaci tłoczonych płyt winylowych. Po nałożeniu ich na gramofon można było usłyszeć hymn lub historię kraju. Kiedyś traktowano je jako dziwactwo. Dziś to prawdziwy rarytas kolekcjonerski – dodaje.

Posłuchaj
04:14 PR3_MPLS 2021_01_15-11-18-42.mp3 Polskie znaczki pocztowe w światowej czołówce (Trójka do Trzeciej)

 

biblia gutenberga 1200 shutt.jpg
"Kolekcjoner Księgi" - reportaż Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka

Liczy się seria

- Filatelista nie lubi znaczków pojedynczych czy podwójnych. On chce mieć serię, czyli przynajmniej cztery znaczki. Im więcej, tym lepiej. Poszukiwanie brakującego egzemplarza jest solą kolekcjonerstwa. Zdobycie czegoś po latach, to prawdziwy sukces! Można powiedzieć, że cieszy się wtedy cała rodzina! - opowiada Monkos.

Znaczki pocztowe z wizerunkiem Królowej Elżbiety II Znaczki pocztowe z wizerunkiem Królowej Elżbiety II / pixabay.com

Warto zainwestować 

Znaczki pocztowe od dawna uważane są za dobrą lokatę kapitału. - Dobry znaczek, podobnie jak rzadki obraz, zawsze znajdzie kupca – podkreśla prezes Polskiego Związku Filatelistów

Tym, co martwi kolekcjonerów, są zmiany zapowiadane przez Pocztę Polską. Od maja 2021 roku listy polecone nie będą oklejane znaczkami. Dla ich miłośników może oznaczać to spore straty.

"Człowiek, którego olśniły znaczki" / Pasjonaci 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału dodatkowego: Sylwia Zadrożna
Data emisji: 15.01.2021
Godzina emisji: 11.18 

Czytaj także

Maria Skłodowska-Curie świeci nocą, Jerzy Franciszek Kulczycki pachnie kawą

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 17:21
Jeden z najpiękniejszych znaczków Poczty Polskiej, wydany wspólnie z Pocztą Szwedzką z okazji 100-lecia przyznania nagrody Nobla dla Marii Skłodowskiej-Curie, kolekcjonerzy mogą podziwiać nie tylko w świetle dnia. Filatelistyczny bzik to nie nuda!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prestiżowa nagroda dla polskiego znaczka pocztowego

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 13:45
Poczta Polska zdobyła pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie filatelistycznym EUROPA Stamp 2020. Seria EUROPA to znaczki specjalne, wydawane przez europejskie administracje pocztowe od 1959 r. W tym roku tematem były "Dawne szlaki pocztowe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świąteczna kartka pocztowa wciąż jest popularna

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 13:00
Przed laty w okresie świąteczno-noworocznym skrzynki pocztowe pękały w szwach: wszyscy wysyłali sobie kartki z życzeniami. I, co oczywiste, wszyscy je wcześniej pisali, co było zajęciem fajnym, ale też długotrwałym. A potem jeszcze trzeba było nakleić znaczki i wrzucić wszystkie kartki do skrzynki pocztowej.
rozwiń zwiń