Narodowy Instytut Fryderyka Chopina świętuje urodziny Mistrza przez cały tydzień

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 12:34
Seria koncertów w Warszawie i Żelazowej Woli uczci 211. rocznicę przyjścia na świat najsłynniejszego polskiego kompozytora. Świętowanie zaczyna się już dziś i potrwa do przyszłego poniedziałku.
Fryderyk Chopin
Fryderyk ChopinFoto: shutterstock / Prachaya Roekdeethaweesab

Fryderyk Chopin urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli, to wiemy na pewno. Tajemnicą pozostaje natomiast dokładna data narodzin artysty – w jego akcie chrztu widnieje 22 lutego, ale sam kompozytor, w liście do Paryskiego Towarzystwa Literackiego, podał datę 1 marca. Dzięki tej rozbieżności urodziny Chopina możemy świętować przez cały tydzień.


Posłuchaj
02:48 2021_02_22-11-18-56 Chopin.mp3 Tydzień z Fryderykiem Chopinem w rocznicę urodzin geniusza (Trójka do trzeciej)

 


Obchody organizuje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Miłośnicy twórczości sławnego kompozytora mogą w tym tygodniu za symboliczną złotówkę odwiedzić jego warszawskie muzeum. Oprócz stałej ekspozycji dodatkową atrakcją są zaplanowane tam koncerty polskich pianistów, którzy zakwalifikowali się do eliminacji XVIII Konkursu Chopinowskiego. Będą się one odbywać od wtorku do niedzieli o godzinie 18.

Na finał, 1 marca, w Żelazowej Woli Aleksandra Świgus zagra utwory Chopina na fortepianie historycznym. Występ będzie transmitowanym przez Program 2 Polskiego Radia. Tego samego dnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert tria w składzie: Szymon Nehring (fortepian), Ryszard Wróblewski (altówka) i Marcin Zdunik (wiolonczela). To wydarzenie będzie można obejrzeć w streamingu oraz za pośrednictwem aplikacji Chopin Competition.

Warszawa Chopina, źródło: YouTube / Warszawa

Fryderyk Chopin to najbardziej znany na świecie ambasador polskiej kultury. Szczególnym uwielbieniem darzony jest w krajach azjatyckich takich jak Japonia, a ostatnio również Chiny.

– Tam są po prostu tysiące pianistów, dla których Chopin jest bogiem. Grają go studenci wszystkich uczelni muzycznych – mówi Andrzej Sułek, kierownik redakcji muzycznej Programu 2 Polskiego Radia.

Kompozytor czerpał garściami z polskiej tradycji, pisząc mazurki i polonezy. Jednocześnie stworzył zupełnie nowy styl, który zmienił historię europejskiej i światowej muzyki. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 22.02.2021
Godzina emisji: 11.18

kc/kr

Czytaj także

Fryderyk Chopin – wirtuoz fortepianu

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 06:00
211 lat temu urodził się jeden z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów w historii muzyki. Fryderyk Chopin jest jednym z najbardziej znanych na świecie Polaków. Stefan Żeromski mówił o nim, że za jego twórczość oddałby nawet Mickiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie muzy Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 08:00
 W audycji "Chopin osobisty" w walentynkowym nastroju słuchaliśmy utworów kojarzących się z muzami kompozytora - Konstancją Gładkowską, Marią Wodzińską, Delfiną Potocką i George Sand.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W kręgach przyjaźni Chopina. "Uchwycenie tych wszystkich relacji nie jest łatwe"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 11:35
- Na naszej wystawie można zobaczyć m.in. kilka listów Chopina do przyjaciół, ale nie tylko. To są nabytki z ostatnich lat, dzięki którym możemy zderzyć się z XIX-wiecznym stylem języka, jakim się wówczas posługiwano - mówił Łukasz Kaczmarowski, kurator wystawy "Chopin i przyjaciele".
rozwiń zwiń