Funkcjonalność i innowacyjność. Bydgoskich studentów pomysły na design

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 11:29
Niemal każdego dnia słyszymy o kolejnych innowacyjnych pomysłach młodych projektantów, którzy stają na głowie, by zmodernizować naszą przestrzeń, czyniąc ją estetyczną i przyjazną środowisku. Kreatywność polskich designerów zaskakuje, czego przykładem jest wystawa prac studentów wzornictwa Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Prezentacja, która odbywa się w Bydgoskiej Galerii Miejskiej, potrwa do 21 marca.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Brian A Jackson

Posłuchaj
03:45 Trojka Trojka do trzeciej Bydgoska Galeria Miejska wystawa 2021_03_09-11-19-15.mp3 Na czym polega współczesny design? Na wystawie studentów UTP w Bydgoszczy (Trójka do trzeciej)

 

Przystanek przyszłości 

Na wystawie świeżo upieczonych projektantów prezentowanych jest kilkanaście projektów inżynierskich z dziedzin wzornictwa przemysłowego, komunikacji wizualnej, grafiki użytkowej i projektowania specjalistycznego. Zostały pokazane makiety, modele, a także plansze projektów studenckich, wśród nich m.in. modułowe meble, grzejniki z funkcją lustra, nakładki na klamki, które pozwalają ograniczyć kontakt z dłońmi, czy przystanek komunikacji miejskiej z dostępem do Internetu i stacjami USB.

– Całą koncepcję oparłam o to, aby połączyć cechy technologiczne i przyrodnicze. Mamy ogród wertykalny w postaci tylnej zielonej ściany przystanku, mamy elementy na zieleń i panele słoneczne – tłumaczy autorka ostatniego z wymienionych projektów Blanka Czubacka. – Chciałabym zauważyć, że istotna jest zieleń w mieście. To już nie jest fanaberia, a konieczność  podkreśla.


Wzornictwo UTP jest o Was głośno 😁 Wspominamy projekt autobusowego przystanku przyszłości ✌️ Wydział Inżynierii Mechanicznej UTP w Bydgoszczy

Opublikowany przez Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy Wtorek, 9 marca 2021

Funkcjonalność na pierwszym miejscu

Marzeniem każdego młodego twórcy jest wdrożenie jego rozwiązań do produkcji. Czym dzisiaj jest dobry design? Jak twierdzi szef katedry wzornictwa UTP dr Romuald Fajtanowski, wrażenie estetyczne to nie wszystko. 

– Funkcja zawsze jest u nas na pierwszym miejscu – zaznacza specjalista. – Dopiero potem dodajemy cały sztafaż, czyli technologie i materiały. Projektant, idąc do producenta i do technologa, powinien być świadomy swoich decyzji i tego, co może stworzyć, z jakich materiałów może korzystać – tak, żeby cała sfera inżynierska nie stanowiła dla niego bariery, żeby mógł on przecierać szlaki – tłumaczy w rozmowie z naszą reporterką Martyną Matwiejuk.

11. edycja prezentacji prac dyplomowych studentów UTP na kierunku Wzornictwo - BWA w Bydgoszczy/Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Matwiejuk
Data emisji: 09.03.2021
Godzina emisji: 11.23

kr

Czytaj także

Łyżki stworzone w drewnie. Pasja kieleckiego rzeźbiarza

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 12:40
Na swoim koncie ma ponad tysiąc kuchennych eksponatów. Wiele z nich zostało stworzonych na specjalne zamówienie. Kielecki rzeźbiarz Bartłomiej Kaczmarek ma bardzo nietypową pasję – tworzy personalizowane, drewniane łyżki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historycy zapraszają na lekcje muzealne... w internecie.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 11:25
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wychodzi do najmłodszych z ciekawą ofertą edukacyjną. Zaprasza na interaktywne zajęcia w internecie. By zdobyć zainteresowanie dzieci, zbudowano nawet specjalne studio telewizyjne. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Drzewa Warszawy". Nietypowy przewodnik po historii miasta

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 13:40
Miłość do dendrologii i historii połączona w jednej książce. "Drzewa Warszawy" to niezwykły przewodnik miejski po życiu ludzi i drzew. Autorzy stworzyli wyjątkową kronikę, w której wydarzenia z historii miasta opowiedzieli za pośrednictwem trzydziestu sześciu wyjątkowych roślin.
rozwiń zwiń