Poezja Wisławy Szymborskiej trafi na Spitsbergen

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 13:42
Spitsbergen – ta kraina, poza śniegiem i lodem, kryje coś jeszcze. To Światowe Archiwum Arktyczne zwane też Biblioteką Końca Świata. Miejsce, w którym przechowywane są najważniejsze dokumenty świata, w tym manuskrypty z biblioteki watykańskiej oraz reprodukcje obrazów twórców takich jak Rembrandt i Munk. 8 kwietnia dołączy do nich nasza noblistka Wisława Szymborska.
Wisława Szymborska w 1996 roku, w którym otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury
Wisława Szymborska w 1996 roku, w którym otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literaturyFoto: Forum/FLT-PICA

Posłuchaj
03:18 Trojka Trojka do trzeciej Szymborska 2021_03_17-13-38-31.mp3 Twórczość Wisławy Szymborskiej pod lodami Arktyki (Trójka do trzeciej)

 

Biblioteka Końca Świata (ang. Doomsday Library) w Światowym Archiwum Arktycznym na Spitsbergenie powstała prawie 4 lata temu jako kolejny miejsce po istniejącym od 2008 roku w tym samym miejscu Globalnym Banku Nasion, gdzie ludzkość składać będzie swe najcenniejsze skarby. – Pomyśleliśmy, że skoro dla potomnych można zachować nasiona roślin z całego świata, dlaczego nie zrobić tego z danymi? – mówił telewizji NBC jeden z twórców zbioru Rune Bjerkestrand.

Budynek Światowego Archiwum Arktycznego na Spitsbergenie Foto: shutterstock.com/ginger_polina_bublik Budynek Światowego Archiwum Arktycznego na Spitsbergenie Foto: shutterstock.com/ginger_polina_bublik

Poezja w postaci binarnej

Globalny Bank Roślin powstał w tunelu wydrążonym w wiecznej zmarzlinie, czyli części skorupy ziemskiej, w której niezależnie od pory roku trwale utrzymuje się temperatura poniżej punktu zamarzania wody. Twórczość poetki zostanie tam zmagazynowana, zapisana na nośniku cyfrowym tak, by przetrwać 500 lat. Jak to możliwe?

szymborska eastnews 1200.jpg
Wisława Szymborska. Szukanie słów w kamieniu

– Zapisujemy dane w postaci binarnej, czyli malutkich kwadracików o różnych stopniach szarości. W ten sposób na światłoczułym nośniku zapisane jest coś w rodzaju bardzo gęstego kodu QR. To innowacyjny sposób kodowania danych do zapisu archiwalnego – wyjaśnia Jędrzej Sabliński, specjalista od cyfryzacji i archiwizacji. – Tutaj kultura wychodzi na pierwszy plan, aczkolwiek zachowane są też kody źródłowe GitHub, a więc mamy do czynienia z szerszym spektrum – dodaje.

"Najdłuższy dzień życia" na Spitsbergenie/UMK Tv

Pamięć naszego społeczeństwa

W Polsce funkcję podobną do Biblioteki Końca Świata spełnia Narodowe Archiwum Cyfrowe. Można znaleźć w nim 15 mln zdjęć (zwłaszcza z okresu PRL) oraz 40 tys. nagrań dźwiękowych. – Tutaj znajdziemy wszystkie zdjęcia, nagrania, przeróżne dokumenty z tamtych czasów, które tak naprawdę są pamięcią naszego społeczeństwa, dziejów Polaków – podkreśliła szefowa NAC Malwina Rozwadowska.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 17.03.2021
Godzina emisji: 13.38

kr

Czytaj także

Ksiądz profesor Józef Tischner we wspomnieniach mieszkańców Starego Sącza

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 14:25
Ksiądz prof. Józef Tischner kończyłby dziewięćdziesiąt lat. Wybitny teolog chętnie wracał w rodzinne strony, czyli do Starego Sącza. Głosił tam kazania w klasztorze klarysek i rozmawiał z ludźmi. W Muzeum Regionalnym w Starym Sączu znaleźć można ekspozycję poświęconą jego pamięci. Jak wspominają go mieszkańcy? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfrowy obraz "The First 5000 Days" sprzedany za rekordową kwotę. Czym są tokeny?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 14:35
"The First 5000 Days", obraz cyfrowy, został sprzedany za rekordową kwotę 69 milionów dolarów. Licytację śledziły dwadzieścia dwa miliony osób. Na czym polega fenomen technologii niewymienialnych tokenów NFT? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malarsko-dźwiękowy świat Kandinsky'ego

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 12:40
"Usłyszeć kolory i zobaczyć dźwięki" to dźwiękowo-wizualny eksperyment paryskiego Centrum Sztuki Pompidou. Nowatorski projekt powstał w ramach wirtualnej wystawy "Sounds Like Kandinsky", zorganizowanej z okazji 155. rocznicy śmierci malarza Wassilego Kandinsky'ego.
rozwiń zwiń