Sensacja znad Morza Martwego. Najstarsze fragmenty Biblii odnalezione

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 11:25
Archeolodzy dokonali wielkiego odkrycia. W jednej z jaskiń nad Morzem Martwym znaleziono fragmenty Biblii. – To najstarsze zwoje, jakie udało się odnaleźć – mówił w programie "Trójka do trzeciej" profesor Marcin Majewski, biblista, hebraista, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II.    
Qumran. Zwoje znalezione nad Morzem Martwym
Qumran. Zwoje znalezione nad Morzem MartwymFoto: Nir Alon/ Zuma Press/ Forum

Pustynia Judzka położona jest we wschodniej Judei, w środkowej części Izraela. To tam, w jednej z jaskiń, archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. – To znalezisko nawiązuje do najważniejszych odkryć archeologicznych XX wieku – przekonuje profesor Marcin Majewski, biblista, hebraista, wykładowca akademicki.

Posłuchaj
04:24 PR3_MPLS 2021_03_18-11-18-12_zwoje_biblijne.mp3 Odkrycie archeologów. Znaleziono zwoje biblijne (Trójka do trzeciej)

 

 

biblia gutenberga 1200 shutt.jpg
Biblia Gutenberga - przełomowa księga w dziejach Europy

Qumran

– W latach pięćdziesiątych naukowcy odnaleźli całą olbrzymią bibliotekę zwojów. Nowo odkryte, są starsze o ponad tysiąc lat. To najstarsze materiały, jakie do tej pory udało się znaleźć. Qumran, czyli zwoje znad Morza Martwego, to prawdziwa furora w świecie badań nad Biblią i starożytnością. Odnalezione zapiski zawierają teksty grup religijnych z czasów życia Jezusa oraz księgi, które nie zostały włączone do znanego nam Pisma Świętego. Jednym z przykładów jest "Księga Jubileuszy" – wyjaśnia profesor.

New fragments of Dead Sea Scrolls found in Israeli cave / GlobalNews

Najnowsze znaleziska

Odnalezione fragmenty są datowane przez naukowców na II wiek naszej ery. – Znane nam wcześniej teksty zapisane były w języku hebrajskim. Te pisane są po grecku. Imię Boga zostało jednak zapisane w języku paleohebrajskim. Zwoje zawierają najwcześniejsze znane nam kopie tekstów biblijnych oraz dokumenty, które traktują o wierzeniach mało znanej, żydowskiej grupy – dodaje biblista.

Wspólnota żydowska

– Wiemy, że była to wspólnota żyjąca na osobności, w kontrze do oficjalnej religii judaizmu. Kiedy wybuchło powstanie żydowskie, ludzie chowali się przed Rzymianami w jaskiniach. Ta, którą odkryto, została nazwana "jaskinią grozy". Odnaleziono w niej czterdzieści ludzkich szkieletów – opowiada. – Do kryjówki można było dostać się jedynie na linie. Trzeba było zejść na niej z wysokiego klifu. Badacze podejrzewają, że Rzymianie nie weszli do jaskini. Czekali na szczycie klifu tak długo, aż wszyscy schowani w jaskini ludzie umarli. To dzięki tej tragicznie zmarłej społeczności zachowały się zwoje, które bez wątpienia stanowią jedno z najcenniejszych znalezisk. Wśród nich jest także kosz. Szacuje się, że został wytworzony ponad dziesięć tysięcy lat temu   opowiada profesor Majewski. 

"Cave of Horror": Archaeologists discover scroll fragments and more from biblical times | DW News / DW News

Badania okolic Morza Martwego prowadzone są przez Israel Antiques Authority. Do tej pory trzem grupom naukowców udało się przeszukać ponad osiemdziesiąt kilometrów kwadratowych pustyni. W swoich pracach archeolodzy wykorzystują drony oraz najnowsze technologie.

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Jakub Jamrozek
Data emisji: 18.03.2021
Godzina emisji: 12.32

zch

Czytaj także

Kim są chrześcijańscy syjoniści?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 22:00
Syjonizm chrześcijański rozpowszechniony jest zwłaszcza w środowiskach protestanckich w Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ale cymes! Poznajmy kuchnię żydowską

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 08:00
W czasie pandemii wiele muzeów przeniosło swoją działalność do internetu. Organizują wirtualne zwiedzanie wystaw, spotkania z twórcami i specjalistami, różnego rodzaju prelekcje i wykłady w sieci. Tak też się dzieje w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak stworzyć własne państwo?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 12:00
Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne: wystarczy znaleźć odpowiedni teren, mieć pieniądze oraz umiejętności. Pieniądze, wbrew pozorom, niezbyt duże, ale umiejętności – odpowiednie. Bo na lądzie to się raczej nie uda, więc trzeba... zbudować wyspę na morzu!
rozwiń zwiń