Przyszłość należy do komputerów kwantowych. Ale kiedy ona nadejdzie?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 14:30
Na konferencji „Polska w technosferze przyszłości”, której patronem jest Polskie Radio, dyskutowano m.in. o informatyce kwantowej. Czy rzeczywiście przyniesie ona rozwiązanie problemów, z którymi boryka się informatyka klasyczna? A jeśli tak, to kiedy to nastąpi?
Kwantowe komputery zaczynają posiadać niemal magiczne właściwości
Kwantowe komputery zaczynają posiadać niemal magiczne właściwościFoto: Pixabay.com

nauka języków online Shutterstock 1200.jpg
Nauka języka. Z pomocą przychodzi... sztuczna inteligencja

Piękne, szybkie i zgrabne, jednak absolutnie nie zadowalają informatyków - takie są dzisiejsze komputery. W uproszczeniu chodzi o to, że klasyczny komputer obliczenia przeprowadza sekwencyjnie. Pewnym rozwiązaniem jest zastosowanie procesorów wielordzeniowych, które już wszyscy mamy np. w swoich laptopach.


Posłuchaj
03:58 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_05_25 14-21-30.mp3 Komputer kwantowy: nadzieje i rzeczywistość (Trójka do trzeciej)

– Jednak one też mają ograniczenia: pozwalają na działania równoległe tylko do pewnego momentu – tłumaczy dr Katarzyna Rycerz, informatyk z AGH w Krakowie. 

– Wyobraźmy sobie, że mamy układ nieskończonej ilości takich procesorów wielordzeniowych. Ile razy szybciej mogą wykonać jakieś obliczenie? Okazuje się, że zaledwie kilkanaście, może kilkadziesiąt razy – potwierdza dr Bartłomiej Gardas z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. – Dla komputerów klasycznych jest to druzgocący przykład – stwierdza.

Rozwiązanie przynosi komputer kwantowy. – Wszystkie obliczenia kwantowe są prowadzone równocześnie – wyjaśnia dr Gardas.

Komputer kwantowy – nowy kamień filozoficzny? [24. FESTIWAL NAUKI]/YouTube Uniwersytet Warszawski


Niestety, do dzisiaj nie udało się stworzyć zadowalająco działającego komputera kwantowego. – Jest kilka architektur, które są dzisiaj używane do czegoś, co można nazwać "urządzeniem kwantowym" bądź "nieuniwersalnym komputerem" albo po prostu "urządzeniem wykonującym pewne obliczenia kwantowe" – mówi dr hab. Michał Tomza z Instytutu Fizyki UW. – I na razie nie wiemy, jak dojść do czegoś użytecznego – dodaje.

Kwantowy komputer Google pokonał tradycyjny superkomputer? Technologie przyszłości/YouTube Astrofaza


Wg polskich ekspertów technologie takie powinny jednak powstać w ciągu najbliższych 15 lat.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 25.05.2021
Godzina emisji: 14.21

pr

Czytaj także

Naukowcy z Olsztyna chcą zasadzić las... na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 14:40
Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego stworzyli "Kapsułę Nowego Życia". Dzięki niej możliwe będzie przekazanie warunków niezbędnych do uprawy i rozwoju roślinności w trudnych warunkach. Jedno ze środowisk mogą stanowić pustynie lub inne planety. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autobusy z przyszłością

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 11:30
Jest elektryczny, cichy, dość wolny i... nie ma kierowcy: autobus autonomiczny. Od ponad dwóch lat dwa takie pojazdy jeżdżą w Wiedniu, po dzielnicy Seestadt Aspern. Wyposażone w kamery i czujniki ruchu ulicznego - poza pandemią zabierają do 11 pasażerów. Czy to jest właśnie przyszłość miejskiego transportu publicznego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze na świecie pływające miasto powstanie na Malediwach

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 12:40
Znane są z niespotykanie niebieskiej wody, raf koralowych i niebotycznie drogich hoteli. Malediwy wkrótce mogą zasłynąć również z pływających miast. Budowa unoszącej się na powierzchni wody aglomeracji ma uchronić mieszkańców przed podnoszącym się poziomem oceanu. Prace nad przedsięwzięciem mają rozpocząć się z początkiem przyszłego roku.
rozwiń zwiń