Jakie drobnoustroje zamieszkują nasze miasta?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:30
Na podstawie materiału zebranego z podeszwy buta można stwierdzić z około 90-procentową pewnością, z jakiego miasta pochodzi jego właściciel. Właśnie powstał katalog mikroorganizmów dużych aglomeracji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com / Készítet

Okazuje się, że miejskie środowiska posiadają swój niepodrabialny molekularny skład  do takiego wniosku doszli naukowcy z międzynarodowego konsorcjum badającego mikroby, których pełno jest w przestrzeni miejskiej. Badanie zostało przeprowadzone w 60 miastach na całym świecie, Polskę reprezentował Kraków.


Posłuchaj
03:42 TROJKA Trojka do trzeciej Mikrobiom 2021_06_08-13-24-06.mp3 Bogactwo miejskiego mikrobiomu (Trójka do trzeciej)

 

 Jeśli mamy próbkę z jakiegoś miasta, które znajduje się w bazie, jesteśmy w stanie z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, skąd ta próbka pochodzi  mówi prof. Paweł Łabaj z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.


dentysta przeswietlenie stomatolog gabinet Shutterstock 1200.jpg
Przełom w stomatologii? Wynalazek krakowskich naukowców usprawni regenerację kości po usunięciu zębów

A wszystko zaczęło się sześć lat temu w Nowym Jorku. Doktor Christopher Mason chciał zbadać świat drobnoustrojów w metrze. Pobrał próbki, przeanalizował je, a wnioski zaskoczyły samego naukowca, ponieważ badanie ujawniło bogactwo nieznanych wcześniej nauce mikrobów.  

 Znaleźliśmy bardzo osobliwy, by nie powiedzieć dziwny, organizm rozsiany po całym mieście. Taki, który znajduje się w arktycznych wodach. Okazało się, że stacja metra była kiedyś podtopiona na skutek huraganu. I mimo upływu lat znikome ilości mikroorganizmu pozostały w mieście  opowiada Christopher Mason i dodaje, że pozostałości mikrobów można znaleźć również w jedzeniu, na przykład w pizzy.

Mapping the Bacteria in the NYC Subway / Wall Street Journal

Wyniki badań mogą w przyszłości przyczynić się do rozwoju również innych dziedzin, takich jak kryminalistyka.  Od ponad roku Małopolskie Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego bierze udział w projekcie razem z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji, w ramach którego budujemy mapę mikrobiomu w Polsce  mówi prof. Paweł Łabaj, który jest przekonany, że badania mogą w znaczący sposób pomóc w policyjnej pracy.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 08.06.2021
Godzina emisji: 11.24

Czytaj także

Promieniowaniem UV C w wirusa. W Polsce powstaje robot do szybkiej dezynfekcji

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 07:50
Jest używane do dezynfekcji od pół wieku, jednak dopiero teraz będzie w stanie pomagać nam szybko i realnie. Światło ultrafioletowe, bo o nim mowa, jest główną bronią robota, który powstaje na Uniwersytecie Łódzkim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy z Olsztyna chcą zasadzić las... na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 14:40
Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego stworzyli "Kapsułę Nowego Życia". Dzięki niej możliwe będzie przekazanie warunków niezbędnych do uprawy i rozwoju roślinności w trudnych warunkach. Jedno ze środowisk mogą stanowić pustynie lub inne planety. 
rozwiń zwiń