Wirtualna rzeczywistość pomoże zrozumieć problemy starszych

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 11:30
Społeczeństwa krajów rozwiniętych coraz bardziej się starzeją: tak jest i w Polsce. Jedną z konsekwencji tego faktu powinna być zmiana w projektowaniu przestrzeni. Powinna i na pewno będzie – pytanie, jak szybko. Jak się okazuje, nasi architekci już nad tym pracują.
Para seniorów. Zdjęcie ilustracyjne
Para seniorów. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Fox_Ana / Shutterstock.com

seul_pixabay_1200.jpg
Praca wrocławskiej studentki wyróżniona przez władze Seulu


W tworzeniu nowoczesnych przestrzeni przystosowanych do potrzeb ludzi starszych pomaga wirtualna rzeczywistość, czyli VR. Dzięki jej wykorzystaniu naukowcy z Politechniki Śląskiej mogą projektować w ten sposób, aby uniknąć tworzenia miejsc z potencjalną trudnością czy wręcz zagrożeniem dla osób np. z chorobami wieku starszego. 


Posłuchaj
03:25 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_06_14 11-21-24.mp3 Architekci wykorzystują VR, projektując przestrzenie dla ludzi starszych (Trójka do trzeciej)

– Skoro będzie coraz więcej ludzi starszych, a wiemy, że z wiekiem pojawiają się pewne dysfunkcje, to miasta powinny na to zapotrzebowanie odpowiedzieć w różnych obszarach – wskazuje Agnieszka Labus z fundacji Laboratorium Architektury 60+. – Pod uwagę powinny być wzięte mieszkalnictwo, transport, przestrzenie publiczne – wylicza.

Niestety, rzeczywistość skrzeczy: polskie miasta i budynki wciąż nie są dostosowane do zmieniającego się społeczeństwa: brakuje chociażby informacji o układzie budynku czy lokalizacji w nim np. łazienek. 

Aby wczuć się w problemy ludzi w podeszłym wieku, wystarczy użyć wirtualnej rzeczywistości. – Wymodelowaliśmy wraz ze studentami Wydziału Architektury oraz Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki przestrzeń korytarza w obiekcie użyteczności publicznej. Znajdowały się tam różne elementy: winda, wejście do toalet, gabinetów, miejsca oczekiwania – mówi dr inż. Iwona Benek z Politechniki Śląskiej. Ten model powstał jeszcze przed pandemią, obecnie został stworzony także model mieszkania.

Miasta przyszłości, budynki instytucji i nasze mieszkania muszą ulec przemodelowaniu – Trendy wskazują, żeby tworzyć nowo projektowane osiedle czy mieszkania, jako miejsca na całe życie. Tzn. takie, które w każdym momencie naszego życia będą spełniać nasze potrzeby – tłumaczy Agnieszka Labus. Tego typu wielopokoleniowe osiedla już istnieją w Skandynawii, Szwajcarii czy Japonii.


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 14.06.2021
Godzina emisji: 11.21

pr

Czytaj także

Silver gaming. W co grają nasi dziadkowie i babcie?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 12:50
Okazuje się, że po nastolatkach grupą wiekową najchętniej sięgającą po gry komputerowe są… seniorzy. – W grach często nie ma znaczenia, kto ile ma lat – mówi Damian Gałuszka, badacz gier z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz gość festiwalu Games Of Impact 2020, na którym poruszony zostanie m.in. temat silver gamingu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świdermajer. Otwock wzmacnia więzi z tradycją

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 11:30
W Otwocku powstały nowe wiaty przystankowe nawiązujące do budynków, które powstały w unikatowym w skali świata - architektonicznym stylu świdermajer. Charakterystyczne domki i wille to wizytówka podwarszawskiego Otwocka. Na czym polega wyjątkowość tego stylu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strefy czystego transportu w polskich miastach. Kiedy nastąpią zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 15:45
Cztery polskie miasta już w tym roku będą miały strefy czystego transportu. Chce tego Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Przepisy mają wejść w życie najpóźniej jesienią. Czy strefy faktycznie ograniczą transport spalinowy i przyczynią się do zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia środowiska? 
rozwiń zwiń