Co masz zrobić dziś, zrób jutro. O problemach prokrastynacji

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 13:00
Nie należy mylić jej z lenistwem. Prokrastynacja to nałogowe odkładanie wszystkiego na później. Skąd bierze się to wieczne odwlekanie? Czy prokrastynacja może mieć pozytywne skutki? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Szacuje się, że 80 – 90 procent studentów odkłada obowiązki na później. Problem dotyczy jednak nie tylko ich. Jak się okazuje, odwlekanie powierzonych nam zadań ma swoje źródło w dzieciństwie. – Zwykle prokrastynują dzieci, którym nie daje się prawa do popełniania błędów i wymaga się od nich, by wszystko robiły perfekcyjnie. Ze strachu przed oceną dzieci zaczynają odkładać w czasie rzeczy, które powinny zrobić. W pewnym momencie uznają, że i tak przegrają z czynnościami, więc nie ma sensu się starać – tłumaczyła Beata Rajba, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Posłuchaj
04:11 PR3_MPLS 2021_06_16-12-43-14.mp3 Prokrastynacja, czyli sztuka odkładania "na jutro" (Trójka do trzeciej)

 

"Na jutro"

– Najczęściej odkładamy w czasie rzeczy trudne i stresujące. Czynności te mogą mieć różny charakter, od napisania artykułu, po przeprowadzenie trudnej rozmowy – zaznaczył Krzysztof Kossy, psycholog biznesu. – Z łagodną odmianą prokrastynacji można sobie jednak radzić. Pomocna może okazać się metoda małych kroków. Jeśli podzielimy zadanie na etapy, to prościej będzie nam zabrać się do realizacji poszczególnych, mniejszych części – radził.

Mózg, który odkłada na później. O prokrastynacji - Jarosław Michałowski, Joanna Gutral / Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Dreszcz emocji

– Niektórzy twierdzą, że prokrastynacja pomaga im być bardziej efektywnymi. Argumentują to tym, że zamiast wykonywać zadaną czynność, robią inną, również ważną. Inni twierdzą z kolei, że lubią dreszczyk emocji towarzyszący zbliżającemu się terminowi wykonania zadania. Adrenaliny dodaje im niepewność, czy aby na pewno ze wszystkim zdążą – wyjaśniał Marek Wypych z Pracowni Obrazowania Mózgu Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk. 

Posłuchaj
00:59 PR3_MPLS 2021_06_16-12-21-19_prokrastynacja_sonda.mp3 Co odkładamy "na potem"? (Trójka do trzeciej)

 

Prokrastynacja w biznesie

Czy osoby nagminnie odkładające wszystko "na potem" mają szansę znaleźć dla siebie miejsce w biznesie? – Zależy, jak wiele spraw odkładają. Jako przedsiębiorcy skupiamy się głównie na ocenie, czy dany kandydat potrafi priorytetyzować i skupiać się na tym, co najważniejsze. Podstawowym wskaźnikiem, decydującym o tym, czy ktoś nadaje się na menadżera, jest zdolność do podejmowania 80 procent decyzji od ręki – powiedział Cezary Kazimierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

JAK PRZESTAĆ ODKŁADAĆ NA PÓŹNIEJ? 3 TECHNIKI NA PROKRASTYNACJĘ / Przeciętny Człowiek

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiałów reporterskich: Monika Suszek
Data emisji: 16.06.2021
Godzina emisji: 12.21, 12.43

zch

Czytaj także

Syndrom wypalenia rodzicielskiego. Na czym polega i jak sobie z nim radzić?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 16:50
Od ponad roku mieszkania pełnią funkcję miejsca pracy, wypoczynku, nauki i wychowywania dzieci. W natłoku obowiązków wielu rodzicom zdarza się zatracić zdrowy balans. U części z nich pojawia się tzw. wypalenie rodzicielskie. Na czym polega syndrom i jak sobie z nim radzić?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualna rzeczywistość pomoże zrozumieć problemy starszych

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 11:30
Społeczeństwa krajów rozwiniętych coraz bardziej się starzeją: tak jest i w Polsce. Jedną z konsekwencji tego faktu powinna być zmiana w projektowaniu przestrzeni. Powinna i na pewno będzie – pytanie, jak szybko. Jak się okazuje, nasi architekci już nad tym pracują.
rozwiń zwiń