Nasze Genomy: piegowaty, łysiejący blondyn? Musi, że to Polak!

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 13:30
W ramach projektu Nasze Genomy naukowcy przebadali dużą grupę genomów osób zamieszkujących obszar Polski. Dzięki temu powstał unikatowy obraz cech genetycznych charakterystycznych dla populacji mieszkańców naszego kraju. Co z niego wynika i czemu może służyć?
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/magic pictures

Mózg 1200.jpg
Mózg: co wiemy o naszym najważniejszym organie?

Projekt Nasze Genomy został zrealizowany w ciągu minionego roku i obejmował przebadanie ponad 1000 genomów. Średni wiek uczestnika wynosił nieco ponad 44,5 lat, a najstarsza osoba, której genom badano miała 99 lat. Wyniki wskazują jednoznacznie, że doskonale wpisujemy się w populację europejską, natomiast z populacja amerykańska, afrykańską czy tym bardzie azjatycką mamy niewiele wspólnego. A najbliżej nam do subpopulacji europejskiej GBR, czyli brytyjskiej. Może więc tak duża popularność wyjazdów do Wielkiej Brytanii ma podłoże genetyczne?

Blisko nam także do Europejczyków zachodnich, a najdalej do subpopulacji południowych (Włosi, Hiszpanie) oraz subpopulacji fińskiej.


Posłuchaj
04:44 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_07_09 13-23-27.mp3 Projekt Nasz Genom stworzył bazę wariantów genetycznych Polaków i Polek (Trójka do trzeciej)

– Badania wykazały, że nasza populacja jest bardzo homogenna, czyli wszyscy jesteśmy bardzo podobni do siebie pod względem genetycznym – mówi współtwórca projektu, Adrian Lejman. – Z tak zwanych ciekawostek: mamy mniejszą skłonność do kichania na słońcu, za to mężczyźni częściej łysieją. Z drugiej strony mają też czterokrotnie większą szansę na to, by zostać blondynem – dodaje.

Okazało się również, że wbrew utartym przekonaniem, w kwestii metabolizowania alkoholu nasz genotyp nie wykazuje specjalnych różnic względem innych populacji europejskich.

Neandertalczyk: masz jego geny!/YouTube Nauka. To lubię


Jednak projekt Nasze Genomy miał o wiele poważniejsze cele: chodziło o stworzenie bazy wariantów genetycznych populacji Polski, co zdecydowanie ułatwi i przyspieszy stawianie diagnozy. Okazało się np., że wśród Polaków częściej, niż gdzie indziej pojawia się mutacja genu winowajcy w tzw. zespole Nijmegen, podobnie jest także w przypadku zespołu Smitha-Lemliego-Opitza.

Realizacja projektu Nasze Genomy była możliwa dzięki współpracy Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA oraz poznańskiego naukowego start-upu MNM Diagnostics.

Edycja genomu: co da się zrobić w 2020 roku? | Krótka historia inżynierii genetycznej/YouTube Copernicus Center for interdisciplinary Studies

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Adrian Lejman (współtwórca projektu Nasze Genomy)
Data emisji: 09.07.2021
Godzina emisji: 13.23

pr

Czytaj także

Kompleksowe badanie genomu pomoże żyć dłużej i lepiej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 08:00
Polscy naukowcy stworzyli pionierską usługę opartą o kompletne badanie DNA. Dzięki systemowi wspierania użytkownika w podejmowaniu decyzji, pozwala ona kompleksowo zadbać o swoje zdrowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoch, Grek, a może… Polak? Wznowiono badania nad narodowością Krzysztofa Kolumba

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 12:28
Znamy jego nazwisko i dokonania, ale wciąż nie wiemy, skąd pochodził. Krzysztof Kolumb, kapitan wyprawy, która w 1492 roku jako pierwsza dotarła z Europy do Ameryki, był już nazywany Włochem, Grekiem, Hiszpanem, Francuzem, Szkotem, a nawet… Polakiem. Po kilkuset latach być może dowiemy się, jakiej naprawdę był narodowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głęboki wdech pomoże uporać się ze stresem. Jak oddychać?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 06:50
To, czym i w jaki sposób oddychamy, ma wpływ na nasze samopoczucie. Głębokie i uregulowane oddechy pozwalają nie tylko na wyciszenie się, ale też na opanowanie emocji i niwelowanie stresu. Okazuje się jednak, że znaczenie ma nie tylko sposób, w jaki zaczerpujemy powietrza. Kojące oddziaływanie mają także otaczające nas zapachy. Niektóre z nich w pozytywny sposób wpływają na zdrowie i samopoczucie. Jak oddychać, by pozwolić organizmowi pracować poprawnie. Które z aromatów mogą nam to ułatwić?
rozwiń zwiń