Drony: ratują ludzkie życie, poszerzają nasz horyzont

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 14:50
Coraz częściej różnego rodzaju służby wykorzystują drony: np. kilka dni temu właśnie dzięki temu urządzeniu w Bieszczadach ekipa ratunkowa odnalazła zaginionego 65-latka. To bardzo spektakularne wydarzenie, ale już teraz drony mogą służyć do bardzo różnych celów, zarówno tych ułatwiających, czy wręcz ratujących ludzkie życie (transport próbek medycznych, np. krwi), jak i wręcz przeciwnie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Volodymyr Goinyk/Shutterstock.com

pogoda smartfon sztuczna inteligencja 1200.jpg
Deszcz na życzenie? Nowe technologie w walce z żywiołami

Coraz częściej słyszy się o dronach w kontekście ich wszechstronnych możliwości. Należy jednak pamiętać, że to są tylko maszyny, które zbierają dane: potrzebne są systemy, które je przetworzą, przeanalizują oraz człowiek, który ostatecznie wykorzysta uzyskane informacje.


Posłuchaj
06:46 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_07_09 14-26-14.mp3 Dron ratuje i ułatwia życie cz. 1 (Trójka do trzeciej)

– Służby ratunkowe wykorzystują drony z wielu powodów: można powiedzieć, że przede wszystkim są one swoistym przedłużeniem oka, powiększają możliwość uzyskiwania i pobierania różnego rodzaju danych z bardzo dużych obszarów – wyjaśnia Dariusz Werschner z Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych. – Tak było i w przypadku bieszczadzkim: dane zebrane przez drona po przeanalizowaniu pomogły odnaleźć osobę, której od kilku dni poszukiwały służby ratunkowe – wskazuje.

– Trzeba jednak podkreślić, że równie ważne, a nawet najważniejsze, są w tym wypadku systemy przetwarzania danych. Dopiero zestaw dron + system przetwarzania danych daje ratownikom pełną możliwość uratowania ludzkiego życia – zastrzega.

Oznacza to, że dron zbiera dane, które są przetwarzane np. w chmurze, a potem wykorzystywane przez np. służby ratownicze. Tego typu zestaw pomaga także np. służbom pożarniczym prowadzącym akcję gaśniczą w nieznanym sobie terenie. – Aby wiedzieć, gdzie najlepiej ustawić wozy gaśnicze, najpierw robi się krótkie rozpoznanie za pomocą drona. Analiza danych wskazuje drogę dojazdu i najbardziej efektywne stanowiska – tłumaczy Trójkowy gość. – Wiem, że w ten właśnie sposób były wykorzystywane podczas pożaru łąk i lasów nad Biebrzą – dodaje.


Posłuchaj
03:37 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_07_09 14-36-43.mp3 Dron ratuje i ułatwia życie cz. 2 (Trójka do trzeciej)

Powstaje coraz więcej, coraz lepszych technologii, które pozwalają na wykorzystywanie dronów w coraz szerszych sferach naszego życia. Ostatnio np. została w Polsce zrealizowana droga ze sklepu sportowego z paczką do odbiorcy. W szukaniu nowych zastosowań drona i ulepszaniu ich o nowe technologie oraz funkcjonalności pomaga organizowany od kilku lat konkurs Droniada.

– Na Droniadzie spotykają się i rywalizują ze sobą drużyny studenckie, które budują swoje drony i wdrażają autorskie rozwiązania. Jeśli chodzi o konkursy technologiczne, uważam to za jedno z najważniejszych obok "Łazików marsjańskich" wydarzeń w branży – deklaruje Dariusz Werschner. – To poligon technologiczny, który przygotowuje uczestników do tworzenia firm wdrażających i sprzedających na rynku swoje autorskie technologie dronowe – wyjaśnia.

– W tym roku drony strzelały kulkami paintballowymi do drzew w sadzie. A konkretnie: miały strzelić specjalną kulką dostosowaną do konkretnego patogenu, który zaatakował nasz sad – opisuje konkurs "Trzy kolory" na tegorocznej Droniadzie.

Droniada 2021 – "Trzy kolory"/YouTube Pięć żywiołów – Droniada


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Dariusz Werschner (Polska Izba Systemów Bezzałogowych)
Data emisji: 09.07.2021
Godziny emisji: 14.33, 14.40

pr

Czytaj także

"Brzdąc w sieci". Kiedy wprowadzać najmłodszych w świat technologii?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 11:55
Co drugie dziecko do szóstego roku życia używa urządzeń mobilnych. Średnio korzystanie z telefonu czy smartfona rozpoczynają dwulatki. A wiek inicjacji z roku na rok się obniża, co nie jest dobre dla użytkownika – takie wnioski płyną z raportu "Brzdąc w sieci". Gościem Piotra Firana w "Trójce do Trzeciej" była autorka badania, dr Magdalena Rowicka z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski mikrosatelita obserwacyjny ma szansę trafić na orbitę

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 12:45
Pierwszy polski mikrosatelita obserwacyjny ma szansę trafić na orbitę. EagleEye będzie zapewniać wysokiej rozdzielczości zdjęcia Ziemi. Możliwe, że satelita stanie się prekursorem całej konstelacji urządzeń, które pozwolą monitorować naszą planetę z dużą dokładnością. Jakie zastosowanie ma mikrosatelita? Czy znamy już jego możliwości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

LEM, czyli lekki elektryczny motocykl, wystartuje w studenckich zawodach

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 07:20
Studenci z Politechniki Wrocławskiej stworzyli w pełni elektryczny motocykl. Zaprezentowany przez nich sprzęt jest tańszy od spalinowego, a na trasie osiąga lepsze wyniki. Teraz LEM (Light Electric Motorcycle) będzie rywalizował na zawodach MotoStudent w Hiszpanii.
rozwiń zwiń