Bajkowe motywy w przestrzeni miejskiej. Jak brzmią łódzkie "Fortepiany Wolności"?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 14:40
Wakacyjne niedziele to okazja do zapoznania się ze znanymi motywami z bajek. "Fortepiany Wolności" to flash mob organizowany w łódzkiej przestrzeni miejskiej. Projekt skupia się na prezentowaniu popularnych utworów muzycznych, pochodzących z tamtejszych wytwórni. To wszystko w niecodziennej formie i aranżacji. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Chubykin Arkady

Widzowie i uczestnicy wydarzenia, w każdą niedzielę, mogą usłyszeć znane pokoleniom motyw z bajek. – To miły moment, gdy już po raz czwarty możemy edukować młodzież. Dla mnie to najbardziej istotny element tego, co robimy. Projekt polega na ustawieniu dużego, czarnego fortepianu w dość nieoczywistych miejscach miasta. Można odnaleźć go na skwerach, w parku, na dworcu czy przy ulicy. Dla niektórych dzieci to pierwsza okazja, by zobaczyć ten instrument na żywo – mówił Maciej Werk, pomysłodawca i dyrektor festiwalu "Sound Edit".

– Pamiętam, że rok temu mała dziewczyna zauważyła fortepian i powiedziała swojej mamie: "Mamo, to jest prawdziwy fortepian. Czy mogę go zobaczyć?". Pomyślałem sobie wtedy, że nigdy nie wiadomo, czy to dziecko nie jest kolejną wielką pianistką lub kompozytorką. Myślę, że takie doświadczenia są kluczowe dla "Fortepianów Wolności" – dodał.


Posłuchaj
02:46 PR3_MPLS 2021_07_13-14-15-38_fortepiany_wolności.mp3 "Fortepiany wolności" wybrzmią w Łodzi (Trójka do trzeciej)

 

Bajkowe motywy

– Z fortepianu wybrzmią dźwięki doskonale znane pokoleniu rodziców. Bajki stanowiły podstawę dzieciństwa wielu z nas. Dla młodych ludzi cześć tytułów może okazać się nieznana, choć nie do końca chce się nam w to wierzyć –  usłyszeliśmy.

– Wynika to z elementu edukacji domowej. To od niej wszystko się zaczyna. Jeśli rodzice i dziadkowie lubili bajki i na nich się wychowali, to przekazują je również najmłodszym. Motywy, które prezentujemy, są powszechnie znane. Wśród nich znalazł się m.in. ten z "Misia Uszatka" – podsumował koordynator. 

Fortepiany Wolności 2020 / SOUNDEDITFESTIVAL

Dźwięki z dzieciństwa można usłyszeć w łódzkich przestrzeniach w każdą niedzielę, w samo południe.  

***

Tytuł audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Agata Gwizdała
Data emisji: 13.07.2021
Godzina emisji: 14.15

zch/kr

Czytaj także

Sztuka ulicy wchodzi na salony. W Łodzi powstaje Muzeum Street Artu

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 10:00
Unikatowa w skali świata łódzka kolekcja sztuki miejskiej doczeka się swojego miejsca. W mieście powstaje Muzeum Street Artu. Jak będzie funkcjonować? Czy możliwe jest zamknięcie ulicznej działalności w ramach jednej instytucji? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Brzechwa, poeta niezapomniany przez dzieci i dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 06:50
"Leń", "Kaczka dziwaczka", "Pchła Szachrajka" – chyba wszyscy znają te wiersze z dzieciństwa. Ich autorem jest Jan Brzechwa, jeden z najbardziej znanych twórców literatury dla dzieci. I chociaż 2 lipca obchodzimy 55. rocznicę jego śmierci, jego dzieła wciąż bawią i uczą kolejne pokolenia najmłodszych Polaków.
rozwiń zwiń