UOKiK kładzie kres domowym pokazom sprzedażowym

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 11:52
Szykuje się "bat" na tzw. domokrążców i handlarzy pokazowych, którzy, zwłaszcza osobom starszym, po znacznie zawyżonych cenach sprzedają m.in. garnki czy kołdry. Nieświadomi klienci pod wpływem chwili i emocji dają się naciągać na astronomiczne kwoty. W parlamencie jest już procedowana zmiana przepisów, którą zaproponował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/EdBockStock

Oferta nie do odrzucenia?

Niemal każdy z nas otrzymywał telefonicznie lub za pośrednictwem SMS-a propozycję bardzo interesującego gadżetu, jak np. tablet za darmo. – Najczęściej to jest wstęp do zaproszenia nas na pokaz handlowy, podczas którego będziemy mogli usłyszeć o, rzekomo, bardzo atrakcyjnych produktach typu maty masujące, garnki, sprzęt AGD czy pakiety medyczne – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Nieuczciwi sprzedawcy stosują techniki manipulacyjne, dzięki którym oferta produktu w mocno zawyżonej cenie brzmi jak okazja, której nie wolno przegapić. Wie o tym jeden z byłych sprzedawców, który wypowiedział się dla naszego reportera, chcąc zachować anonimowość.

– Ludzie często zamawiali darmowe próbki, które wystarczały tylko na tydzień i naszym zadaniem było przekonanie ich do zakupu większej ilości, np. ze względu na to, że nawet jeden dzień przerwy może spowodować, że cała kuracja nie będzie się do niczego nadawać – wyjawił mężczyzna.


Posłuchaj
03:30 Trojka Trojka do trzeciej bat na domokrazcow AAC 2021_07_30-11-46-05.mp3 Domokrążcy i handlarze pokazowi będą mieli trudniej. Projekt nowej ustawy UOKiK trafił do parlamentu (Trójka do Trzeciej)

 

Idą zmiany

Pojawił się projekt nowej ustawy, która miałaby chronić konsumentów przed przebiegłością handlarzy. Jednym z jego założeń jest wydłużenie okresu, w którym konsument może odstąpić od umowy, z 14 do 30 dni. Co poza tym? 

– Ustawa przewiduje zakaz sprzedaży produktów podczas pokazów. Według jej autorów to właśnie wtedy konsumenci, czyli w większości seniorzy, są najbardziej narażeni na manipulacje. Dodatkowo zaproponowaliśmy, aby płatności za produkty mogły być realizowane dopiero po zakończeniu okresu, w którym konsument może odstąpić od umowy zawartej na odległość, a zatem skorzystać z tego tzw. prawa do namysłu – wymienia prezes UOKiK.

Ustawa przygotowywana przez UOKiK trafiła już do parlamentu. Według Tomasza Chróstnego zmiany mogą wejść w życie w przyszłym roku. 

***

Tyt audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 30.07.2021
Godzina emisji: 11.46

kr

Czytaj także

KGHM ma pomysł na zagospodarowanie nadwyżki prądu z energii słonecznej

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 13:45
Farmy energii stają się coraz popularniejszym sposobem wytwarzania prądu z odnawialnych źródeł. Wielu właścicieli paneli słonecznych zastanawia się, jak spożytkować otrzymywaną nadwyżkę energii. Sposób na jej zagospodarowanie oferuje KGHM. Spółka skupuje prąd bezpośrednio od osób indywidualnych i gmin. Na czym polega projekt? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liczebność pszczół znacząco spada. Dlaczego przenoszą się do miast?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 12:35
Populacja pszczół i innych owadów zapylających jak osy, trzmiele czy motyle, które są niezbędne w funkcjonowaniu ekosystemów i produkcji żywności jest obecnie zagrożona na całym świecie, w tym w Polsce. Wszystko to przez chemizację rolnictwa na wsiach. – W tej chwili jedynym bezpiecznym azylem pszczół są miasta i ogrody działkowe – mówi Krzysztof Podlewski z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Heurystyka dostępności. Z czym wiążą się fake newsy?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 13:00
Fake newsy, czyli nieprawdziwe wiadomości i informacje, to problem, z którym na co dzień mierzy się wiele mediów społecznościowych. Publikowane w ten sposób doniesienia sprawiają, że wielu odbiorców ma problem z podejmowaniem decyzji i oceną, czy dana informacja jest prawdziwa. Co na to wpływa? 
rozwiń zwiń