W służbie Kościoła i Ojczyzny. Album Polskiego Radia poświęcony kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 11:27
12 września podczas uroczystej mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie zostaną beatyfikowani kardynał Stefan Wyszyński (1901-1981) i matki Elżbieta Róża Czacka (1876-1961). Z tej okazji Polskie Radio oddaje w ręce słuchaczy niezwykły, dwupłytowy album. Dziś premiera wydawnictwa zatytułowanego "Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Kościoła i Ojczyzny".
Obchody Tysiąclecia Chrztu Polski w Łomży. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński podczas głoszenia homilii
Obchody Tysiąclecia Chrztu Polski w Łomży. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński podczas głoszenia homiliiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

kard_wyszynski_1200x660.jpg
"Kardynał Stefan Wyszyński. W służbie Kościoła i Ojczyzny". Dziś premiera albumu

Podroż po wieloletniej posłudze prymasowskiej 

Trwający półtorej godziny reportaż dokumentalny przedstawia najważniejsze dla kardynała Wyszyńskiego, ale i Kościoła oraz kraju momenty z jego wieloletniej posługi prymasowskiej. Przewodnikiem po albumie jest sam kardynał Stefan Wyszyński. Umożliwiły to liczne archiwalne nagrania, będące w posiadaniu Instytutu Prymasowskiego, Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i Polskiego Radia.


Posłuchaj
03:56 Trojka do trzeciej album Wyszynski 2021_08_27-11-19-43.mp3 Homilie, wspomnienia, anegdoty. Wyjątkowy album Polskiego Radia "Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Kościoła i Ojczyzny" (Trójka do trzeciej)

 

Przy jednym stole z Prymasem Tysiąclecia

– Nie ma drugiego takiego albumu, który zawierałby przemówienia kardynała Stefana Wyszyńskiego, ale też niósł takie emocje, które towarzyszyły ludziom, którzy oklaskiwali Prymasa Tysiąclecia ponad 40 lat temu – mówi Andrzej Majewski, redaktor naczelny Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia, która przygotowała album. – Ten album zawiera też wiele anegdot, których nigdzie indziej nie usłyszymy. Powoduje, że czujemy się, jakbyśmy siedzieli z nim przy stole – porównuje.

Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Prymas Stefan Wyszyński – zobacz serwis specjalny

Męczeństwo konstruktywnej pracy

Słuchacze dzięki archiwalnym nagraniom poznają także m.in. motywy trudnych decyzji prymasa Tysiąclecia, m.in. tę o przewodzeniu polskiemu Kościołowi w ustroju komunistycznym. – Nie walczył z ludźmi i to jest pokazane. Wiedział, że musi wejść na drogę porozumienia. Walczył o to, żeby wiara Polaków była prawdziwa i uważał, że Polska nie potrzebuje męczeństwa w sensie walki zbrojnej, bo jest zmęczona drugą wojną światową. Uważał, że Polska potrzebuje męczeństwa konstruktywnej pracy. Poderwał naród do odnowy duchowej – wyjaśnia pomysłodawczyni i autorka albumu Elżbieta Staniszewska.

Na płytach zostały zawarte także wspomnienia licznych współpracowników kardynała Stefana Wyszyńskiego. Album wzbogacają fragmenty wspomnień i zapisków kardynała Stefana Wyszyńskiego czytane przez aktora Krzysztofa Wakulińskiego.

W maju Polskie Radio z okazji 40. rocznicy śmierci i ogłoszenia roku 2021 Rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego, przygotowało specjalny multimedialny serwis poświęcony Prymasowi Tysiąclecia.  

Kardynał Stefan Wyszyński | W służbie Kościoła i Ojczyzny/Polskie Radio

***

Tyt audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Dorota Piotrowska
Data emisji: 27.08.2021
Godzina emisji: 11.19

kr

Czytaj także

"To dopiero początek". Prezes Polskiego Radia zapowiada kolejne imprezy muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 15:35
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska zapowiada kolejne imprezy muzyczne, w których będą uczestniczyły anteny Polskiego Radia. Wkrótce radiowa Trójka zawita do Opola, a 3-4 września w Zabrzu odbędzie się Carbon Silesia Festival 2021.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwórka na Drum Basstion Festival 2021. Będzie się działo!

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 13:15
Reporterzy Czwórki wyruszają na muzyczną imprezę czerpiącą swoją magiczną atmosferę z Twierdzy Srebrna Góra. Drum Basstion Festival 2021 odbędzie się 13 i 14 sierpnia. Relacje z wydarzenia przez cały weekend do usłyszenia w audycjach muzycznych Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CARBON Silesia Festival

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 11:21
CARBON Silesia Festival ogłasza pełny line up pierwszej edycji! Do wcześniej ogłoszonych artystów dołączają Gorgon City, Catz’n Dogz, Rysy, BOKKA, Kamp! i wielu innych. W niesamowitej przestrzeni nieczynnej kopalni przez dwie noce wystąpi ponad 30 artystów na 3 muzycznych scenach. 3-4 września 2021, Sztolnia Królowa Luiza, Zabrze.
rozwiń zwiń