Niebezpieczeństwa pracy górnika. Wizyta w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 12:40
Już jutro (3 września) na terenie Sztolni "Królowa Luiza" w Zabrzu rozpocznie się festiwal muzyki elektronicznej Carbon Silesia Festival. Nazwa wydarzenia nawiązuje do węgla, który przez dwieście lat był gwarancją bogactwa Górnego Śląska. Wydobycie tego surowca wiązało się z dużym niebezpieczeństwem, zwłaszcza w czasach, gdy kopalnia dopiero zaczynała swoją działalność. Z realiami pracy XIX-wiecznego górnika zaznajomił nas Damian Wilczek, przewodnik Muzeum Górnictwa Węglowego. 
W Sztolni Królowa Luiza
W Sztolni "Królowa Luiza"Foto: mat. promocyjne

WMT_eventcover_1200x660.jpg
Od jutra "Muzyczny weekend w Trójce": 58. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu oraz Carbon Silesia Festival

Niegasnący żar

Jednym z elementów ekspozycji Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest ściana, na której można oglądać wizualizację symulującą pożar. Jak wyjaśnia Damian Wilczek, pożar w kopalni węgla wygląda zupełnie inaczej, niż moglibyśmy się tego spodziewać. – To nie jest żywy ogień, lecz żarzący się. Jedyną metodą na jego ugaszenie jest odcięcie dopływu tlenu i poczekanie, aż sam zgaśnie. Trwa to kilka, a nawet kilkanaście lat – zaskakuje przewodnik.

Posłuchaj
04:09 Trojka do trzeciej Carbon 2021_09_02-12-33-06.mp3 Z Trójkowym mikrofonem w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (Trójka do Trzeciej)

 

Początki ratownictwa górniczego

Z Trójkowym mikrofonem odwiedziliśmy m.in. znajdującą się przy Szybie Carnall wystawę poświęconą ratownictwu górniczemu, której częścią są m.in. XIX-wieczne sprzęty ratunkowe. Jednym z nich jest aparat oddechowy Königa. – Miechem kowalskim wtłaczało się powietrze pod skórzany kaptur ratownika. To był początek ratownictwa górniczego – tłumaczy Damian Wilczek. Na wystawie nie zabrakło najnowszych technologii takich jak gogle VR, za pomocą których można zobaczyć pożar w kopalni oczami górnika żyjącego dwieście lat temu.

220 Lecie Sztolni Królowa Luiza Odcinek 2/Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Muzyka, dobre jedzenie i debaty

Muzeum Górnictwa Węglowego oraz wystawy to niejedyne atrakcje dodatkowe towarzyszące Carbon Silesia Festival. 
– Będą strefy foodmarketu, w których będzie można wypróbować kuchni z całego świata. Będzie też debata pod patronatem Trójki, gdzie będziemy mogli przyjrzeć się pracy redaktorów, a oprócz tego dużo stref relaksu, konkursy i strefa z pracami młodych artystów – wymienia współorganizatorka wydarzenia Zuzanna Partyka.

Podczas pierwszej w historii edycji Carbon Silesia Festival na trzech scenach wystąpi ponad 35 artystów, z czego 11 z zagranicy. W line-upie festiwalu znaleźli się m.in. Kamp!, Rysy, BOKKA, Tiger & Woods, Agents of Time i wielu innych doskonałych producentów, didżejów oraz muzyków.


***

Tyt audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Piotr Turski
Data emisji: 2.09.2021
Godzina emisji: 12.33

kr

Czytaj także

"To dopiero początek". Prezes Polskiego Radia zapowiada kolejne imprezy muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 15:35
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska zapowiada kolejne imprezy muzyczne, w których będą uczestniczyły anteny Polskiego Radia. Wkrótce radiowa Trójka zawita do Opola, a 3-4 września w Zabrzu odbędzie się Carbon Silesia Festival 2021.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwórka na Drum Basstion Festival 2021. Będzie się działo!

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 13:15
Reporterzy Czwórki wyruszają na muzyczną imprezę czerpiącą swoją magiczną atmosferę z Twierdzy Srebrna Góra. Drum Basstion Festival 2021 odbędzie się 13 i 14 sierpnia. Relacje z wydarzenia przez cały weekend do usłyszenia w audycjach muzycznych Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CARBON Silesia Festival

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 11:21
CARBON Silesia Festival ogłasza pełny line up pierwszej edycji! Do wcześniej ogłoszonych artystów dołączają Gorgon City, Catz’n Dogz, Rysy, BOKKA, Kamp! i wielu innych. W niesamowitej przestrzeni nieczynnej kopalni przez dwie noce wystąpi ponad 30 artystów na 3 muzycznych scenach. 3-4 września 2021, Sztolnia Królowa Luiza, Zabrze.
rozwiń zwiń