Pacjenci symulowani pomagają w kształceniu przyszłych medyków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pacjenci symulowani pomagają w kształceniu przyszłych medyków
zdjęcie ilustracyjneFoto: sl/shutterstock

Uniwersytet Medyczny w Lublinie poszukuje osób do… symulacji chorób. Trwa nabór do Programu "Pacjent Standaryzowany".

Podczas programu ochotnicy są specjalnie przygotowywani do tego, by realistycznie i dokładnie odtwarzać historię i przebieg danej choroby, demonstrując fizyczne i emocjonalne symptomy choroby prawdziwego pacjenta.


otyłość dzieci dziecko słodycze 1200.jpg
Co trzeci ośmiolatek ma nadwagę. Jak walczyć z otyłością u dzieci?

Pacjenci symulowani zapewniają studentom możliwość doskonalenia komunikacji, zbierania wywiadu, a także prowadzenia diagnostyki. – Na tych pacjentach można ćwiczyć umiejętności badania fizykalnego, badania palpacyjnego brzucha, sprawdzenia tętna, osłuchiwania klatki piersiowej. W ramach tych scenariuszy istotne jest połączenie elementów teoretycznych i praktycznych, dzięki temu, że pomieszczenia do symulacji są wyposażone w bardzo podobny sposób jak przestrzenie, w których pracują lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni – mówi Aleksandra Klimek z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i podkreśla, że "praca w odpowiedniej scenografii, z aktorami, wpływa na emocjonalne utrwalenie wiedzy, co daje lepsze efekty".

– Mamy szereg modeli dydaktycznych, zaawansowane symulatory, ale nie ukrywajmy: żadna, nawet najbardziej zaawansowana maszyna nie zastąpi kontaktu z człowiekiem – podkreśla Kamil Torres z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Dzięki temu wśród studentów można kształtować pewne cechy osobowości, postawy – dodaje. 


Posłuchaj

4:32
Pacjenci symulowani - dzięki nim studenci akademii medycznych lepiej przygotowują się do zawodu (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Dotąd, zanim studenci dostali możliwość kontaktu z pacjentem symulowanym, spotykali się w szpitalu z ludźmi prawdziwie cierpiącymi, niekoniecznie mającymi ochotę na kontakt ze studentem, który nie ma jeszcze doświadczenia, może powiedzieć coś nie tak, popełnić jakiś błąd wpływający na ich dobrostan. Dzięki wykorzystaniu zdrowych osób, których zachowanie można modelować za pomocą scenariuszy, studenci mogą bezpiecznie popełniać błędy w centrum symulacji – mówi Aleksandra Klimek.

– Kontakt z pacjentami symulowanymi odbywa się na bardzo początkowym etapie kształcenia, w związku z tym dla studenta ten realizm jest bardzo wysoki. Udowodniono naukowo, że jest on właściwy na tym etapie doskonalenia zawodowego – podsumowuje Kamil Torres.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Inna Yasnitska
Data emisji: 20.09.2021
Godzina emisji: 13.38

mk

Polecane