Co dzieciom daje nauka gry na instrumentach?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 13:30
Uczy m.in. cierpliwości i samodyscypliny, daje też większe perspektywy na przyszłość. Wśród dzieci i młodzieży nauka gry na instrumentach z roku na rok staje się coraz bardziej popularna.
Dla niektórych dzieci muzyka to prawdziwa pasja (zdjęcie ilustracyjne)
Dla niektórych dzieci muzyka to prawdziwa pasja (zdjęcie ilustracyjne) Foto: gpointstudio /Shutterstock

Szkoły muzyczne i miejskie domy kultury w ostatnim czasie przeżywają istne oblężenie – zawsze jest więcej chętnych niż miejsc. Nic w tym dziwnego, bo to nie tylko możliwość nabycia nowej umiejętności, ale też szansa na wszechstronny rozwój. 


Posłuchaj
03:40 TROJKA Trojka do trzeciej Nauka muzyki 2021_10_25-13-21-43.mp3 Co dzieciom dają lekcje muzyki (Trójka do trzeciej)

 

– Powszechnie przyjmuje się, że gry na skrzypcach jest się nauczyć najtrudniej. Po pierwsze musimy zapanować nad aparatem gry ręki lewej i prawej, która musi świetnie prowadzić smyczek, a do tego popracować nad intonacją, która też jest trudna do osiągnięcia, ponieważ nie mamy – tak jak na gitarze – progów czy – tak jak w instrumentach klawiszowych – "gotowego" dźwięku na klawiszach. Musimy sami usłyszeć to, co chcemy zagrać, czyli sami znaleźć dźwięk – mówi Agnieszka Gawlik, nauczycielka gry na skrzypcach.

– Udowodniono naukowo, że grając na różnych instrumentach, rozwijamy swoją koordynację ruchową, cierpliwość, wytrwałość, ćwiczymy pamięć muzyczną. Myślę, że ważne jest też to, że uczymy się zarządzać swoim czasem, a musimy przecież znaleźć czas na ćwiczenie, na życie codzienne, na odpoczynek – dodaje Agnieszka Gawlik.

– Podobno gra na instrumentach bardzo pomaga w uczeniu się matematyki. Dzieci mówią, że rzeczywiście łatwiej się jej uczą, bo i tu, i tu mają do czynienia z podobnymi pojęciami, w muzyce np. dzieli się wartości rytmiczne. Same znajdują sobie to przełożenie – podkreśla Joanna Chowaniec, nauczycielka gry na instrumentach klawiszowych. – Muzyka bardzo otwiera, łagodzi obyczaje, wprowadza do życia fantastyczny klimat. Muzyka to emocje, wrażenia. To życie. To wszystko – dodaje nauczycielka.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 25.10.2021
Godzina emisji: 13.21

Zobacz więcej na temat: Trójka dzieci MUZYKA NAUKA

Czytaj także

Muzyka odkrywana w ciszy. Jak nauczyć się słuchać?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 09:05
"M.U.Z.Y.K.A. Możesz usłyszeć zygzaki, krajobrazy i archidźwięki" to nie tylko opowieść o muzyce i dźwiękach, ale także o ciszy. – Nikt nie żyje w ciszy. Ostatnio pracuję nad muzycznymi sprawami z osobami głuchymi, niesłyszącymi. Oni lubią muzykę, tańczą. Nie słyszą melodii, ale słyszą rytm, drgania. Najczęściej lubią techno albo heavy metal, gdzie są mocne brzmienia, które czują w ciele, a nie słyszą uchem – opowiada Michał Mendyk, współautor wydawnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiast kolorowania – kodowanie. Nauka programowania i robotyki dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 06:25
Trwa Europejski Tydzień Kodowania (Code Week). Z myślą o przyszłości sztuki zamieniania informacji w komputerowy szyfr, kodowania są uczone coraz młodsze dzieciaki, które wraz z wiedzą przyjmują umiejętność kreatywnego myślenia i współpracy w grupie.
rozwiń zwiń