Rysownicy żegnają Papcia Chmiela. Powstała niezwykła wystawa

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 08:30
Krakowscy rysownicy żegnają nestora polskiego komiksu. Na skwerze im. Papcia Chmiela stanęła wystawa poświęcona jego twórczości. Nie zabrakło kultowych Tytusa, Romka i A'Tomka oraz postaci samego artysty. 
Henryk Jerzy Chmielewski, twórca serii komiksowej Tytus, Romek i ATomek.
Henryk Jerzy Chmielewski, twórca serii komiksowej "Tytus, Romek i A'Tomek".Foto: Tomasz Golab / Forum

"Z tuszuś powstał, w tusz się obrócisz" – tymi słowami Henryk Jerzy Chmielewski, znany pokoleniom jako Papcio Chmiel, powołał do życia swojego najpopularniejszego bohatera, Tytusa. Komiksowy szympans przez dziesięciolecia bawił czytelników. Te słowa to jednocześnie hasło przewodnie wystawy zorganizowanej w hołdzie dla artysty. Stworzone prace można podziwiać na krakowskim skwerze im. Papcia Chmiela.


Od dziś przez dwa tygodnie, na skwerze im. Papcia Chmiela w Krakowie można oglądać wystawę ilustracji w hołdzie dla...

Opublikowany przez Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe Piątek, 29 stycznia 2021


tytus, romek i atomek 1200.jpg
Kapustogrocholotem przez świat. Obrazy kulinariów w komiksach Papcia Chmiela

W hołdzie Mistrzowi

– Autorami ilustracji jest szereg twórców działających w Krakowie. Są to rysownicy zarówno młodsi jak i starsi – mówi Artur Wabik z Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego. – Wśród prac, w oczy rzuca się ikoniczne przedstawienie konturu postaci Papcia Chmiela. Jego charakterystyczna, bujna fryzura i długi wąs są nie do pomylenia – zauważa. 

Posłuchaj
02:54 PR3_mp3 2021_02_03-08-21-36_Pora_na_trójkę_Komiksy_Papcia_Chmiela.mp3 Wystawa poświęcona twórczości Papcia Chmiela (Pora na Trójkę)

Batman vs. Tytus – starcie gigantów 

W pojedynku dwóch popularnych bohaterów komiksowych, który miałby większe szanse?  Batman jest na pewno lepiej przygotowany do takiego starcia. Ma więcej sprzętu. Znaczną przewagę daje mu Batmobil. Tytus jest natomiast zwinny, wysoko skacze, ma silne ręce i łatwo się podciąga, bez użycia liny i Batarangów. Trudno powiedzieć – ocenia Wabik. – Mimo że Batman ma całą flotę pojazdów, które samodzielnie sobie buduje, to jednak Tytus ma ogromne wsparcie techniczne od strony profesora T.Alenta. Myślę, że na tym polu mógłby pobić Batmana.  dodaje Rafał Kołsut, członek zarządu Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego.

Podziwiający prace krakowianie nie mają jednak wątpliwości  Tytus jest zwinny i sprytny. Pokona każdego – przekonują.

"Z tuszuś powstał, w tusz się obrócisz" – wystawa w hołdzie dla Papcia Chmiela / Miasto Kraków


Papcio Chmiel zmarł 21 stycznia 2021 roku. Na wieść o jego śmierci, Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe zaprosiło twórców do wykonania ilustracji w hołdzie artyście. Swoje prace zaprezentowali: Łukasz Golewski, Tomasz Grządziela, Aleksandra Herzyk, Joanna Karpowicz, Karolina Plewińska, Łukasz Ryłko, Szymon Szelec, Rafał Szłapa i Ewa Zaremba. Wystawa jest dostępna do 12 lutego.

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Tomasz Bzdzikot
Data emisji: 03.02.2021
Godzina emisji: 8.21

zch


Czytaj także

"Te historie są niezwykłe". Komiks o kobietach, które robią, co chcą

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 15:28
Penelope Bagieu prowadzi bloga komiksowego i rysuje różne historie dla gazet i czasopism. Francuzka mieszkająca na Brooklynie postanowiła wydać najbardziej popularne w formie fizycznej. "Tupeciary. O kobietach, które robią, co chcą" to jej najnowsza publikacja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Był cudownym dzieckiem polskiej literatury". Twórczość Pawła Hertza

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 15:13
Mateusz Matyszkowicz zaprosił do studia Marka Zagańczyka, który dba o pamięć o Pawle Hertzu. W audycji gość przedstawił sylwetkę polskiego poety i podkreślił, dlaczego warto sięgnąć po jego twórczość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Superman ma polskie korzenie!

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 12:02
Mało kto wie, że pierwszy i najpopularniejszy komiksowy superbohater ma polskie korzenie. Superman, którego niezwykłymi przygodami pasjonują się kolejne pokolenia, urodził się w... Strykowie pod Łodzią.
rozwiń zwiń