Kobiety w "męskich" zawodach

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 07:30
Chyba nie ma już takich zawodów, w których nie ma kobiet. Ale jeszcze sporo takich, w których są zdecydowaną mniejszością. Kiedy już jednak panie się przebiją do takiej pracy – wykonują ją zazwyczaj dużo lepiej od mężczyzn.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/CameraCraft

mężczyzna rozmyslanie_1200.jpg
Męskie – niemęskie. Z czym dzisiaj mierzy się mężczyzna?

W czasach słusznie już minionych popularne było hasło "Kobiety na traktory!", a panie pracowały także w hutach, na budowach, jako pilotki samolotów czy maszynistki na kolei. I choć z czasem wkroczyły właściwie do wszystkich zawodów, w niektórych wciąż są mniejszością.


Posłuchaj
02:43 TROJKA Pora na Trojke 2021_03_08.mp3 Jak panie dają sobie radę w męskich zawodach (pora na Trójkę)

– Początki były ciężkie, bo ludzie ciągle się nam przyglądali. Także pasażerowie różnie się zachowywali w stosunku do kobiet: bywało nawet tak, że rezygnowali z jazdy, kiedy widzieli kobietę za kierownicą – mówi Katarzyna Kacprzak, która pracuje jako kierowca autobusu.

Rzeczywiście, kobieta za kółkiem budzi zdecydowanie najwięcej emocji. Szczególnie u panów przekonanych, że "słaba płeć" jako kierowca się nie sprawdza. – Bywają tacy, którzy potrafią "zagotować" – przyznaje Sandra Guzal, taksówkarka. – Panowie bardzo często pytają, czy bym się dała zaprosić na kawę, na obiad. Zdarzały się też "niemoralne propozycje" – dodaje.

– Nigdy nie czułam ze strony przełożonych czy kolegów, że muszę z siebie więcej dać, więcej pokazać, żeby dorównać mężczyźnie – mówi aspirant sztabowy Małgorzata Wersocka z Komendy Stołecznej Policji. – Jak pracowałam "na dzielnicy", mąż przejął obowiązki kucharki, sprzątaczki, praczki, bo niestety zdarzało się, że nie było mnie po kilkanaście godzin – dodaje.

Policjantka w białej czapce/YouTube Polska Policja


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Przemek Cięgotura
Data emisji: 08.03.2021
Godzina emisji: 7.23

pr

Czytaj także

"Bez taryfy ulgowej" – kobieta w wojsku XXI-wieku

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 00:00
Jeszcze 20 lat temu w polskiej armii nie było kobiet wykonujących zawód żołnierza, pilota czy strzelca. Nie było też lekarek latających na ratunek śmigłowcami na polu walki i spadochroniarek. – Jestem żołnierzem z pasją. Odkąd wstąpiłam do armii, nie było ani jednego dnia, w którym bym żałowała – powiedziała w rozmowie z Michałem Żakowskim kpt. Magdalena Kozak – żołnierz i lekarka wojskowa specjalizująca się w medycynie ratunkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piłka nożna jest kobietą - posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 14:45
Piłka nożna to nasz sport narodowy, mamy wielkie aspiracje i oczekiwania, są też sukcesy polskich zawodników. Tymczasem zawodniczki wciąż walczą o swoje miejsce i docenienie ich w rodzimym świecie piłkarskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Policjantki. Dlaczego kobiety wybierają ten zawód?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 18:00
Kiedy w lutym 1925 roku, na pierwszy kurs Policji Kobiecej, zapisało się 30 pań, nikt nie przypuszczał, że 95 lat później będzie w niej zatrudnionych prawie 15 tysięcy kobiet.
rozwiń zwiń