Sztuczna inteligencja przyszłością muzyki?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 07:30
Absolwentka Politechniki Poznańskiej opracowała program, który komponuje muzykę przy pomocy sztucznej inteligencji. Po wgraniu kilku akordów program sam komponuje resztę utworu. Jego końcowa kompozycja pozostaje zagadką.

 Możemy sobie wyobrazić, że to taka tajna skrzynka. Nie wiemy jednak, jak ona działa  mówi Julia Będziechowska, absolwentka Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej, która swój program tworzyła przez rok w ramach pracy magisterskiej.  Model dostaje dane, także muzykę musimy najpierw przetłumaczyć na liczby. Wyjściem sieci neuronowej są także liczby, które reprezentują tzw. szanse, dzięki którym sieć przedstawia decyzje, jaką następną nutę zagrać  opisuje pani Julia.


Posłuchaj
02:41 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_03_16-07-22-23.mp3 Jak Julia Będziechowska zaprogramowała sztuczną inteligencję do tworzenia muzyki? (Pora na Trójkę)

 

 Jeśli chodzi o komponowanie nowej muzyki przez sztuczną inteligencję, najczęściej odbywa się to na bazie wielu gotowych już utworów. System, podobnie jak człowiek, uczy się jakiegoś pojęcia, potrafi wygenerować sobie odrobinę losowe warianty, które traktuje jako coś nowego  opowiada Agnieszka Ławrynowicz, specjalistka z Politechniki Poznańskiej zajmująca się sztuczną inteligencją.


Posłuchaj
01:51 TROJKA Pora na Trojke 2021_03_16-07-17-31.mp3 Jak Aleksandra Kaczkowska ocenia muzykę stworzoną przez sztuczną inteligencję? (Pora na Trójkę)

 

Niedawno Julia Będziechowska zdobyła drugie miejsce w konkursie Digital Ars, skierowanym do zespołów oraz artystów, którzy tworzą sztukę dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Jak brzmią kompozycje, jakie stworzyła na bazie korpusu istniejących utworów i pod zadany akompaniament?

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału: Krzysztof Polasik
Data emisji: 16.03.2021
Godzina emisji: 7.22

mk

Czytaj także

Hawajski instrument podbija Polskę

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 08:00
Ukulele, wyglądające jak minigitara z czterema strunami, kojarzy się z Hawajami. Tymczasem ten instrument przywędrował tam z Europy, a dokładnie – z Portugalii. Ale tak się spodobał, że obecnie jest ważnym elementem tamtejszej kultury. A na świecie, i w Polsce także, ukulele staje się coraz popularniejsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncerty w pandemii: grać za wszelką cenę, na granicy opłacalności

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 15:53
Od połowy lutego w Polsce znów można organizować koncerty. To wielka radość dla artystów, fanów i właścicieli klubów, mimo że imprezy odbywają się przy zachowaniu ścisłego rygoru sanitarnego, a sale koncertowe mogą być wypełnione jedynie w połowie.
rozwiń zwiń