Alkotesty. Autobus, który doniósł na kierowcę

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 06:30
Kilka dni temu w jednym z warszawskich autobusów zamontowano alkotest. Nie pozwolił on kierowcy uruchomić pojazdu, stwierdzając, że ma on we krwi trzy promile alkoholu. Jak działają zamontowane w autobusach alkotesty i czy takie urządzenia są instalowane również w tramwajach?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Monika Gruszewicz

– Większość pojazdów we flocie wyposażonych jest w tzw. alkoblokady, czyli alkomaty, które uniemożliwiają uruchomienie pojazdu po spożyciu alkoholu – mówi Michał Nowicki, kierowca autobusu. – Jest jeszcze w użytkowaniu kilkanaście pojazdów, które takiej blokady nie posiadają i wtedy kierowca przy odbiorze dokumentów jest sprawdzany przez dyspozytora – dodaje kierowca.


Posłuchaj
03:29 TROJKA Pora na Trojke 2021_03_23-06-20-14.mp3 Alkotesty a bezpieczeństwo w komunikacji publicznej (Pora na Trójkę)

 


tablice, deski, rozkład,autobus FORUM.jpg
"Deski", czyli drewniane rozkłady jazdy znikają z wrocławskiej komunikacji miejskiej

Jak się okazuje, w większości polskich miast kontrole trzeźwości prowadzących pojazdy przed pracą nie są jednak obowiązkowe.

– W umowach przewozowych nie ma zapisów, które narzucają na przewoźników instalację takich systemów – zaznacza Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. – W tramwajach, które jeżdżą po naszym mieście, takich systemów nie ma. Natomiast oczywiście dyspozytorzy mają możliwość sprawdzenia trzeźwości prowadzących pojazdy, jeżeli jest wątpliwość co do stanu i możliwości percepcji czy przeprowadzenia takiego pojazdu – dodaje.

Alkomatów w tramwajach nie ma na razie żadne miasto w Polsce. – Wygląda to w ten sposób, że każdy motorniczy przed przystąpieniem do pracy w zajezdni musi skorzystać z urządzenia, które sprawdza obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Kontrole również prowadzone są na pętlach. Mamy też trzeci rodzaj kontroli – to kontrole lotne. Nie widzimy potrzeby zakładania takich urządzeń w nowych tramwajach, bo nasz system działa już co najmniej dekadę – tłumaczy Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy największego operatora tramwajowego w Polsce, czyli Tramwajów Warszawskich.

Gdy podczas pierwszego testu okaże się, że prowadzący pojazd jest pod wpływem alkoholu, następuje wewnętrzna weryfikacja wyniku, której dokonuje nadzór ruchu. Gdy druga instancja potwierdzi wynik, wzywana jest policja, a kierowca pojazdu zostaje zwolniony dyscyplinarnie.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału: Paweł Turski
Data emisji: 23.03.2021
Godzina emisji: 6.20

mk

Czytaj także

Wciśnij przycisk – przystanki na żądanie ponownie dostępne

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 06:30
Ujemne temperatury oraz skargi pasażerów na chłód w pojazdach komunikacji miejskiej przyczyniły się do przywrócenia przystanków na żądanie. Od 1 lutego zdecydowała się na to część miast, m.in. Warszawa. O czym należy pamiętać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bilet do kasownika!

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 07:30
Kasownik to urządzenie, z którym niemalże codziennie ma styczność większość użytkowników komunikacji miejskiej. Mało kto wie jednak, że spotykana na całym świecie maszyna została skonstruowana przez polskiego wynalazcę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektryczność przyszłością transportu?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 07:45
Za cztery lata zacznie prawdopodobnie obowiązywać norma Euro 7, dotycząca emisji szkodliwych substancji przez samochody. To może oznaczać, że produkcja samochodów spalinowych stanie się nieopłacalna. Przesiądziemy się więc do pojazdów elektrycznych, które są ekologiczne, ale mają stosunkowo mały zasięg. Jakie jest rozwiązanie?
rozwiń zwiń