Przedświąteczny szał zakupów. Jak radzić sobie w pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 06:55
Święta wielkanocne za pasem, a w sklepach spożywczych ustawiają się coraz dłuższe kolejki. We wszystkich placówkach obowiązują restrykcyjne przepisy. Jak kupować bezpiecznie i nie dać się zwariować w wirze zakupowych przygotowań?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

W ubiegłym roku podczas Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty przed sklepami spożywczymi ustawiały się długie kolejki klientów. W tym roku jest podobnie. Obowiązujące w sklepach limity nie pomagają kupującym. Jak przygotować się do przedświątecznych zakupów? 

Posłuchaj
02:47 PR3_MPLS 2021_04_02-06-48-36_wielkanocne_zakupy.mp3 Wielkanocne zakupy. Jak nie dać się zwariować (Pora na Trójkę)

Zakupowe szaleństwo

Wielu klientów ma swoje sposoby na uniknięcie tłoku w sklepie. – Robię zakupy bardzo wcześnie. W ten sposób udaje mi się uniknąć kolejek i wszystko idzie sprawnie – deklaruje jedna z klientek marketu. Czy to wystarczy? – W każdym sklepie przygotowaliśmy stanowiska do dezynfekcji. Wyznaczyliśmy również miejsca, w których można pobrać rękawiczki jednorazowe. Przy kasach zostały wytyczone strefy bezpieczeństwa, które dodatkowo odgrodzone zostały osłonami z pleksi – mówi Marcin Hadaj z centrum prasowego jednego z polskich dyskontów.

– Liczba klientów jest na bieżąco kontrolowana i dostosowywania do panującej sytuacji. Stale informujemy naszych kupujących o konieczności zakrywania ust i nosa. Pomagają w tym specjalnie przygotowane plakaty oraz ostrzeżenia emitowane w systemie komunikacji głosowej – dodaje. 

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock 

Najważniejsze to zachować czujność 

– Starajmy się unikać dużego natężenia ruchu. Często osoby gromadzą się bez maseczek. Ludzie tłoczą się i przepychają. W kolejce do kasy nieraz ktoś kichnie innej osobie na plecy. Musimy zachowywać się odpowiedzialnie, rozsądnie i wyczuciem – apeluje doktor Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. 


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura
Data emisji: 02.04.2021
Godzina emisji: 7.48

zch

Czytaj także

Jak koronawirus zmienia język polski?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 12:30
Pandemia zmieniła nasze życie, również język, którym się posługujemy. To normalne, że na nową sytuację reagujemy nowym sposobem jej opisywania. I dlatego pojawiły się nowe słowa, nowe sformułowania. Przeminą, czy wejdą na stałe do naszego słownika?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygrywać z pandemią (w przyszłości)

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 23:00
Zakładamy, że życie w końcu wróci do normy – oby jak najszybciej. W jakim stopniu to zależy od nas? Nie chodzi o lockdown ani o szczepionkę przeciwko COVID-19.
rozwiń zwiń