Rynek deweloperski zaskakuje. Jak małe może być mieszkanie?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 07:35
Nowe budownictwo coraz częściej zaskakuje. W nowopowstałych budynkach kupić można coraz mniejsze lokale. Wiele z nich to tzw. mikroapartamenty, czyli niewielka powierzchnia podzielona na kilka małych pokoi. Ile pomieszczeń można zmieścić na 54 metrach kwadratowych? Jaki metraż ma jedno z najmniejszych mieszkań dostępnych na rynku? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

– Eksperci zwracają uwagę na nowy trend. Mieszkania o niewielkim metrażu z dużą liczbą pokoi, uchodzą za prawdziwy hit sprzedaży – słyszymy w "Porze na Trójkę". Jakie możliwości oferuje rynek?

Posłuchaj
01:49 PR3_MPLS 2021_04_06-07-16-53_pokoje.mp3 Ile pokoi można zmieścić w niewielkim metrażu? (Pora na Trójkę)

klucze shutterstock_236254270 280.jpg
Ważne marzenie o byciu na swoim

Liczą się pokoje 

– Popularnością cieszą się mieszkania o metrażu około pięćdziesięciu metrów z czterema pokojami. "Takich ofert na rynku nie brakuje. Kompaktowe lokale cieszą się ogromną popularnością" dodają eksperci zajmujący się rynkiem nieruchomości – słyszymy w programie.  Jeden z takich apartamentów jest do nabycia w Siewierzu na Śląsku. Cena to prawie sześć tysięcy złotych za metr – mówił Łukasz Ciechański. 

W PEŁNI FUNKCJONALNA KAWALERKA 14m2 #009 / Warszawski Inwestor

Zmiany nawyków

– Wśród kupujących dominują jednak lokale trzypokojowe – dodaje prowadzący. Zgodnie z licznymi rankingami prowadzonymi przez biura nieruchomości, jeszcze rok temu największą popularnością w dużych miastach cieszyły się lokalne o powierzchni od trzydziestu do czterdziestu metrów kwadratowych. W pandemii sytuacja uległa jednak zmianie. Wyprzedawane są głównie mieszkania kompaktowe i funkcjonalne. Kupujący coraz chętniej rozglądają się za większymi przestrzeniami. 

Posłuchaj
01:50 PR3_MPLS 2021_04_06-07-26-24_mikrokawalerka.mp3 Mikrokawalerki. Jakie jest najmniejsze mieszkanie? (Pora na Trójkę)

Mikrokawalerki

W kontrze do trendu stoją tak zwane mikrokawalerki, czyli mieszkania o bardzo znikomym metrażu. Kilka lat temu w Polsce, oznaczało to zazwyczaj około trzydziestopięciometrowe lokum. W tej chwili kupić nawet trzykrotnie mniejsze. Zgodnie z polskim prawem, minimalny próg metrażowy mieszkania powinien wynosić dwadzieścia pięć mętów kwadratowych. Deweloperzy sprzedają jednak mniejsze lokale jako użytkowe. Palmę pierwszeństwa dzierży warszawskie Pole Mokotowskie, gdzie można kupić mieszkania o powierzchni od siedmiu do dziewięciu metrów kwadratowych – podsumowuje Łukasz Ciechański.    

Jak urządzić 9m mieszkanie?/mikrokawalerka / Trener Lilka

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Data emisji: 06.04.2021
Godziny emisji: 7.16, 7.26

zch/kr

Czytaj także

Meblowe perełki ze śmietnika. Co można znaleźć w zsypie?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 08:00
Dla jednych bezwartościowe śmieci. Dla drugich przedmioty, którym można dać "drugie życie". Coraz więcej osób ratuje rzeczy wyrzucane na śmietnik. To szansa na drobny zarobek i praktykowanie zachowań proekologicznych. Czego najczęściej poszukują? 
rozwiń zwiń