Turystyczna przejażdżka rowerem po... torach

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 07:00
Wakacje to okazja do zrobienia czegoś niezwykłego. Może więc wyruszyć na wycieczkę... drezyną kolejową? Od kilku dni w ten właśnie sposób można podróżować między dwoma lubelskimi gminami: puławską i opolską. Do dyspozycji jest aż 50 tych niezwykłych pojazdów szynowych.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: anakul/Shutterstock

tatry_słowacja jezioro popradzkie_1200.jpg
Reportaż "Wakacje po lockdownie". Jak wygląda tegoroczna turystyka? [POSŁUCHAJ]

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa to jedyna czynna wąskotorówka w województwie lubelskim. Wykorzystując pozostałości przejętej od PKP infrastruktury od 10 lat, stanowi atrakcję turystyczną, łącząc Karczmiska (położone niedaleko Kazimierza Dolnego) z Opolem Lubelskim i Nałęczowem. Obecnie pojawiła się tam kolejna atrakcja: drezyny rowerowe.


Posłuchaj
03:17 TROJKA Pora na Trojke 2021_07_12 06-21-50.mp3 Drezyny rowerowe nową atrakcją Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej (Pora na Trójkę)

– Na terenie Europy jest ok. 1500 km tego typu tras. Chcieliśmy pokazać, że wzorem innych krajów możemy poszerzyć naszą ofertę turystyczną o taką atrakcję – tłumaczy starosta opolski Dariusz Piotrowski. – Jako jedyni na terenie Polski będziemy mieli trasę, gdzie oprócz zabytkowych lokomotyw i taboru kolejowego będą kursowały drezyny rowerowe – dodaje.

– Nasza kolejka nadwiślańska znowu jest pierwsza w Polsce. Tym razem pod względem floty drezyn rowerowych – cieszy się Stanisław Ogonek, wieloletni kierownik kolejki, obecnie już na emeryturze. – Bardzo się cieszę, aż serducho bije – dodaje.

– Na razie jeździmy w kolumnach zwartych po 5-6 drezyn. Ewentualnie w odstępach co 100 metrów. Na początku zawsze jest jeden człowiek od nas, który otwiera, i drugi, który zamyka. Wiadomo: najważniejsze jest bezpieczeństwo – deklaruje Kamil Domański, kierownik sekcji Kolejki Nadwiślańskiej w Karczmiskach – Testowałem drezyny osobiście, zrobiłem jakieś 150 km. Nie jeżdżę rowerem, ale dawałem radę bez problemu – dodaje.

Uroczyste otwarcie sezonu drezyn rowerowych Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej/YouTube Radio Lublin

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Michał Kirmuć
Autorka materiału reporterskiego: Magdalena Kowalska (Polskie Radio Lublin)
Data emisji: 12.07.2021

pr

Czytaj także

Wypoczywaj, zwiedzaj i nie daj się okraść

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 06:40
Nadszedł czas upragnionego beztroskiego wypoczynku i relaksu. Niestety, to także czas szczególnie obfitych zysków dla złodziei. Jak się uchronić przed kradzieżą podczas wakacji? Co zrobić, jeśli nas okradną?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psycholog: kolonie to przygoda na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 07:30
Ruszyły kolonie i obozy dla dzieci. Nie wszystkie maluchy cieszą się z wyjazdu. Często tęsknią za rodzicami i chcą wracać do domu. Co zrobić, aby przekonać pociechy do wyjazdu albo pozostania na kolonii? Jak wybrać odpowiedni obóz dla dziecka? Jak przygotować je do samodzielnych wakacji? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak odpoczywać, by wypocząć?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 11:30
Okazuje się, że wielu z nas nie potrafi odpoczywać. Specjaliści podkreślają: Prawidłowy wypoczynek jest gwarancją utrzymania dobrej kondycji psychicznej. Ich zdaniem, minimalny czas, jaki potrzebny jest na zrelaksowanie głowy i ciała, wynosi trzy tygodnie. Jak powinniśmy odpoczywać, by po urlopie wrócić pełnym energii? 
rozwiń zwiń