System e-Toll i likwidacja bramek. Czeka nas autostradowa rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 08:00
Do końca września podróżowanie po polskich autostradach dla samochodów powyżej 3,5 ton będzie tańsze. Wystarczy zmienić system opłat z viaToll na etoll. Z kolei na początku grudnia planowana jest likwidacja bramek na autostradach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Daniel Jedzura

Szykują nam się duże zmiany na autostradach, a przy okazji – z rabatami dla kierowców. Jeszcze w tym roku rozpocznie się likwidacja archaicznych bramek – za przejazd zapłacimy na stacji benzynowej, w automacie lub za pośrednictwem aplikacji i strony internetowej. Do tego tuż po wakacjach przestanie działać dotychczasowy system opłat viaToll – zostanie zastąpiony nowym – e-Toll, który przez pewien czas będzie gwarancją tańszego podróżowania.


Posłuchaj
03:58 TROJKA Pora na Trojke 2021_07_22-07-51-22.mp3 Zmiany na autostradach jeszcze w tym roku (Pora na Trójkę)

 

Obecnie trwa okres przejściowy. – W tej chwili działają dwa systemy: viaToll i e-Toll, aby kierowcy płynnie mogli przejść na nowy system. W telefonach można już instalować bezpłatną aplikację do wnoszenia opłat – mówi Ewa Markowicz, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze.

– Aplikacja będzie śledzić, skąd i dokąd jedziemy. Po drugie – musi być zainstalowana w telefonie komórkowym, a wedle przepisów nie możemy przecież korzystać z telefonów podczas jazdy – wylicza mankamenty nowego rozwiązania Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, i dodaje, że "to eksperyment na żywym organizmie". – Jest bardzo mało czasu na przetestowanie systemu, a kary będziemy musieli płacić, gdy na przykład system satelitarny nas na chwilę zgubi albo gdy będą się "dziury" związane z sygnałem telefonii komórkowej – mówi ekspert.

Aplikacja mobilna e-TOLL PL / Krajowa Administracja Skarbowa

Aby zachęcić do korzystania z nowego, jeszcze niedoskonałego systemu e-Toll, zostanie w nim wprowadzona niższa stawka za przejazd. – Opłaty za przejazd będą obniżone do 75 proc. obecnej stawki, dzięki temu płynniej wdrożymy system – przekonuje Piotr Uściński z Prawa i Sprawiedliwości.

To nie koniec planowanych zmian – pod koniec tego roku obejmą one również kierowców aut osobowych. – 1 grudnia planowane jest całkowite podniesienie szlabanów na autostradach. Będzie możliwość uiszczenia opłaty poprzez aplikację mobilną, zostanie przygotowane również rozwiązanie, które pozwoli użytkownikom wykupić e-bilet na przejazd. Będzie on ważny 48 godzin, będziemy musieli wskazać odcinek pomiędzy jednym a drugim węzłem, którym chcemy się poruszać, następnie opłacić taki przejazd i na podstawie kamer zainstalowanych na autostradzie zostanie on zweryfikowany – mówi Tomasz Prarat, dyrektor Departamentu Poboru Opłat Drogowych w Ministerstwie Finansów.

Już działa nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL / Krajowa Administracja Skarbowa

Jak podkreśla Adrian Furgalski, to krok w dobrą stronę, bo autostrady – budowane w technologii sprzed kilku dekad – generują straty na poziomie 1 mld złotych rocznie. – Te pieniądze przydałyby się na drogi, także liczę na rozszerzanie systemu e-Toll, co będzie sprzyjało wyrównaniu konkurencji z transportem kolejowym – dodaje ekspert. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 22.07.2021
Godzina emisji: 07.51

mk/kr

Czytaj także

Nie stać Cię na kampera? Przerób swój samochód!

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 08:30
Już od zeszłego roku lawinowo wzrasta zainteresowanie kamperami i rodzajem wypoczynku jaki one umożliwiają: podróżowania z możliwością komfortowego noclegu. Nie jest to jednak tani pomysł na wakacje, dlatego pojawiło się sporo pomysłów umożliwiających adaptację zwykłego samochodu na swoisty quasi kamper.
rozwiń zwiń

Czytaj także

LEM, czyli lekki elektryczny motocykl, wystartuje w studenckich zawodach

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 07:20
Studenci z Politechniki Wrocławskiej stworzyli w pełni elektryczny motocykl. Zaprezentowany przez nich sprzęt jest tańszy od spalinowego, a na trasie osiąga lepsze wyniki. Teraz LEM (Light Electric Motorcycle) będzie rywalizował na zawodach MotoStudent w Hiszpanii.
rozwiń zwiń